MOYA stacje paliw dopasowane do Twoich potrzeb!

Chiny ponownie ograniczają import saudyjskiej ropy

Eksport Saudi Aramco do Chin spadnie w lipcu do 36 mln baryłek ze względu na konserwację rafinerii oraz fakt, że część przedsiębiorstw wybrała inne źródła tańszej ropy, donosi agencja Reutera.

Spadek podkreśla wyzwanie, jakie stoi przed największym na świecie eksporterem ropy naftowej, który chce utrzymać pozycję drugiego dostawcy surowca do Chin. Oczekuje się, że lipcowy eksport Saudi Aramco spadnie z około 39 milionów baryłek w czerwcu, co będzie prawdopodobnie najniższym poziomem od roku.

Wiadomo już, że jedna rafineria państwowa i jedna prywatna zmniejszyły w lipcu zamówienia na saudyjską ropę.

Chińscy odbiorcy ograniczają import z Arabii Saudyjskiej ze względu na wysokie ceny i to pomimo faktu, że w lipcu Saudi Aramco po raz pierwszy od pięciu miesięcy obniżyło oficjalne ceny sprzedaży ropy eksportowanej do Azji.

Rosja zajmuje pierwsze miejsce wśród dostawców ropy naftowej do Chin ze względu na atrakcyjne rabaty. Saudyjczycy mają jednak gwarantowane wolumeny dostaw do przedsiębiorstw przetwórczych, w których mają udziały własnościowe.

Import saudyjskiej ropy do Chin spadł o 16,5 proc. w pierwszych czterech miesiącach tego roku do 26,13 mln ton (1,58 mln bbl/d), podczas gdy import od głównego dostawcy, Rosji, wzrósł o 16,6 proc. do 37,79 mln ton.
Słowa kluczowe:

Więcej w kategorii

ONGC chce odebrać swoje należności w ropie

ONGC chce odebrać swoje należności w ropie

Indyjska państwowa spółka naftowa ONGC złożyła wniosek do Departamentu Skarbu Stanów Zjednoczonych o uzyskanie licencji na działalność w Wenezueli.

Światowy popyt na ropę wraca do poziomu sprzed pandemii

Światowy popyt na ropę wraca do poziomu sprzed pandemii

Międzynarodowa Agencja Energetyczna (MAE) opublikowała zaktualizowaną prognozę popytu na ropę na 2024 rok, obniżając nieco wcześniejsze szacunki. Według MAE, globalny popyt na ropę naftową wzrośnie w tym roku o 974 tys. baryłek dziennie, do poziomu 103,06 mln bbl/d.

Orlen Lietuva liderem na rynku litewskim

Orlen Lietuva liderem na rynku litewskim

Spółka Orlen Lietuva, należąca do polskiego koncernu Orlen, odnotowała w 2023 roku rekordowe przychody wynoszące 6,4 miliarda euro. To czyni ją liderem wśród litewskich firm pod tym względem.

USA chcą uzupełnić strategiczne rezerwy ropy

USA chcą uzupełnić strategiczne rezerwy ropy

Departament Energii Stanów Zjednoczonych (DoE) ogłosił plany zakupu 4,5 miliona baryłek ropy naftowej do grudnia 2024 roku w celu uzupełnienia Strategicznej Rezerwy Naftowej (SPR).

Wiadomości e-petrol.pl

Subskrybuj codzienne informacje z rynku paliw

Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, że:

  • Administratorem danych osobowych jest Information Market S.A. z siedzibą we Wrocławiu (53-613), przy ul. Stacyjnej 1/51.
  • Inspektorem ochrony danych w Information Market S.A. jest Magdalena Robak (71 787 69 69, iod @ informationmarket.pl).
  • Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane na podstawie: art. 6 pkt 1b ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych w zakresie dotyczącym otrzymywania newslettera.
  • Odbiorcami Pani/Pana danych osobowych będą jedynie podmioty, z którymi Information Market S.A. zawarł umowy powierzenia przetwarzania danych osobowych.
  • Pani/Pana dane osobowe nie będą przekazywane ani do państwa trzeciego, ani do organizacji międzynarodowej.
  • Pani/Pana dane osobowe będą przechowywane przez administratora do czasu wypisania się przez Panią/Pana z newslettera, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych w celach marketingowych do czasu cofnięcia zgody na kontakt danym kanałem komunikacji.
  • Posiada Pani/Pan prawo dostępu do swoich danych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo do cofnięcia zgody na przetwarzanie danych w celach marketingowych w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.
  • Posiada Pani/Pan prawo do wniesienia skargi do Urzędu Ochrony Danych Osobowych, jeśli uzna Pani/Pan, że przetwarzanie danych osobowych narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych.
  • Podanie danych osobowych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu otrzymywania newslettera oraz w celach marketingowych, jeśli wyraził(a) Pani/Pan zgodę na kontakt w celach marketingowych danym kanałem komunikacji.