Paliwa TotalEnergies - jakość i cena w trosce o Twój biznes

Rosja ma nowe miejsce do przeładunku ropy na Morzu Śródziemnym

Jak wynika z danych pochodzących ze śledzenia statków zebranych przez agencję Bloomberg, przeładunek rosyjskiej ropy na morzu przesunął się z Grecji do wybrzeży Maroka.

Rosyjska ropa, która następnie trafia do Azji, jest teraz przeładowywana w pobliżu Maroka na większe tankowce.

Nowe miejsce do transferu statków na statek (STS) jest potwierdzeniem tego, że operatorzy i handlowcy w dalszym ciągu znajdują sposoby na ominięcie sankcji i transportowanie rosyjskiej ropy naftowej i produktów naftowych na rynki międzynarodowe.

W zeszłym miesiącu grecka marynarka wojenna przeprowadziła ćwiczenia w Zatoce Lakońskiej w południowej Grecji i skutecznie zakazała tam całego ruchu statków. Obszar ten był znanym miejscem transferów rosyjskiej ropy i produktów STS od czasu, gdy UE nałożyła na nie embargo, a następnie wraz z G7 i Stanami Zjednoczonymi wprowadziła górny pułap cenowy na rosyjską ropę.

Po tym jak Grecja ogłosiła w maju utworzenie strefy zamkniętej dla marynarki wojennej na wodach międzynarodowych w Zatoce Lakońskiej, zakłóciło to transport rosyjskiej ropy. W ciągu ostatnich kilku miesięcy Hiszpania i UE również ograniczyły transfery STS w pobliżu Ceuty, hiszpańskiej enklawy na wybrzeżu Afryki Północnej.

Traderzy znaleźli jednak nową lokalizację i przenieśli działalność STS na wybrzeże Maroka, gdzie niedawno przybyły co najmniej trzy tankowce Aframax, załadowane w maju gatunkiem Urals z rosyjskiego bałtyckiego portu Primorsk, aby przeładować flagową rosyjską ropę na większe statki, wynika z danych zebranych przez Bloomberg.

Obecnie 80 proc. rosyjskiego gatunku ropy Urals trafia do Azji, głównie do Indii i Chin.

Więcej w kategorii

USA importują rekordowo dużo kanadyjskiej ropy

USA importują rekordowo dużo kanadyjskiej ropy

Według danych Energy Information Administration (EIA), import ropy naftowej z Kanady do Stanów Zjednoczonych osiągnął w zeszłym tygodniu rekordowy poziom. To zasługa uruchomienia rozbudowanego niedawno rurociągu Trans Mountain (TMX).

OPEC+ nie planuje zmian w polityce wydobywczej

OPEC+ nie planuje zmian w polityce wydobywczej

Zbliżający się komitet monitorujący OPEC+ (JMMC) nie będzie dostosowywał polityki produkcyjnej krajów objętych umową, chyba że wcześniej wystąpią zdarzenia siły wyższej.

Kanał Sueski notuje straty

Kanał Sueski notuje straty

Zyski Kanału Sueskiego spadły w roku finansowym 2023–2024, do 7,2 mld USD. Z powodu konfliktu na Morzu Czerwonym w zeszłym roku kanał stracił 23 proc. zysków.

Tankowce w ogniu u wybrzeży Singapuru

Tankowce w ogniu u wybrzeży Singapuru

W piątek na wodach w pobliżu Singapuru wybuchł pożar na dwóch dużych tankowcach. Pojawiły się obawy o środowisko, a także o wpływ zdarzenia na funkcjonowanie tego największego azjatyckiego portu.

Wiadomości e-petrol.pl

Subskrybuj codzienne informacje z rynku paliw

Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, że:

  • Administratorem danych osobowych jest Information Market S.A. z siedzibą we Wrocławiu (53-613), przy ul. Stacyjnej 1/51.
  • Inspektorem ochrony danych w Information Market S.A. jest Magdalena Robak (71 787 69 69, iod @ informationmarket.pl).
  • Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane na podstawie: art. 6 pkt 1b ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych w zakresie dotyczącym otrzymywania newslettera.
  • Odbiorcami Pani/Pana danych osobowych będą jedynie podmioty, z którymi Information Market S.A. zawarł umowy powierzenia przetwarzania danych osobowych.
  • Pani/Pana dane osobowe nie będą przekazywane ani do państwa trzeciego, ani do organizacji międzynarodowej.
  • Pani/Pana dane osobowe będą przechowywane przez administratora do czasu wypisania się przez Panią/Pana z newslettera, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych w celach marketingowych do czasu cofnięcia zgody na kontakt danym kanałem komunikacji.
  • Posiada Pani/Pan prawo dostępu do swoich danych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo do cofnięcia zgody na przetwarzanie danych w celach marketingowych w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.
  • Posiada Pani/Pan prawo do wniesienia skargi do Urzędu Ochrony Danych Osobowych, jeśli uzna Pani/Pan, że przetwarzanie danych osobowych narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych.
  • Podanie danych osobowych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu otrzymywania newslettera oraz w celach marketingowych, jeśli wyraził(a) Pani/Pan zgodę na kontakt w celach marketingowych danym kanałem komunikacji.