MOYA stacje paliw dopasowane do Twoich potrzeb!

OPEC+ bez zaskoczeń

Ministrowie krajów współpracujących w ramach OPEC+ na spotkaniu 2 czerwca zdecydowali, że w 2025 roku grupa będzie produkować łącznie 39,725 mln baryłek dziennie, w tym kraje OPEC – 24,135 mln baryłek dziennie, a państwa spoza OPEC 15,590 mln baryłek dziennie.

Tym samym ministrowie w ramach porozumienia rozszerzyli istniejące kwoty. Dla Zjednoczonych Emiratów Arabskich uzgodniono zwiększenie poziomu wydobycia o 0,3 mln baryłek dziennie, które będzie realizowane stopniowo od stycznia do września przyszłego roku.

Agencja Reutera podała, że OPEC+ zgodził się na przedłużenie cięć o 3,66 mln baryłek dziennie do końca 2025 roku i przedłużenie cięć o 2,2 mln baryłek dziennie o trzy miesiące do końca września 2024 roku. OPEC+ będzie stopniowo wycofywać ograniczenia o 2,2 mln baryłek dziennie w ciągu roku od października 2024 r. do września 2025 r.

Do końca trzeciego kwartału tego roku cięcia wydobycia OPEC+ wyniosą łącznie 5,86 mln baryłek dziennie, z czego 2 mln baryłek dziennie stanowiło jednomyślne zobowiązania w ramach polityki OPEC.

Przypomnijmy, że w 2024 roku łączna produkcja krajów OPEC+ powinna wynieść 40,46 mln baryłek dziennie, ale te wolumeny wydobycia ropy uwzględniają kwotę Angoli, która opuściła OPEC. Dlatego też całkowity poziom produkcji na rok 2024 wyniesie 39,425 mln baryłek dziennie.

Na 2025 rok ministrowie ustalili łączną produkcję w ramach umowy na 39,725 mln baryłek dziennie, a zwiększenie wydobycia wyniesie to efekt modyfikacji poziomów bazowych od których liczone są ograniczenia dla Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Jak podała „Rzeczpospolita” analitycy podkreślają, że uwaga porozumienia eksporterów przesunęła się w kierunku równowagi podaży i popytu w okresie sezonowym na początku letniego sezonu i zakończenia konserwacji rafinerii w największym na świecie importerze ropy naftowej - Chinach.

Ministrowie zgodzili się na dalsze prace niezależnych agencji doradczych do listopada 2025 r., które mają ocenić możliwości produkcyjne stron umowy – ich wyniki będą podstawą do opracowania kwot na 2026 r.

Agencja Bloomberg twierdzi, że do końca roku przedłużono także dobrowolne cięcia w wydobyciu ropy w ramach porozumienia OPEC+. Agencja Reutera podała, że przedłużenie ma obejmować trzeci kwartał. Oznacza to, że dobrowolne redukcje wydobycia ropy przez Arabię Saudyjską utrzymają się na poziomie 1 mln baryłek dziennie; Rosja zobowiązała się do redukcji o dodatkowe 471 tys. baryłek dziennie.

Ministrowie OPEC+ będą się teraz spotykać co sześć miesięcy. Następne spotkanie OPEC+ zaplanowano na 1 grudnia 2024 r.
Słowa kluczowe:

Więcej w kategorii

ONGC chce odebrać swoje należności w ropie

ONGC chce odebrać swoje należności w ropie

Indyjska państwowa spółka naftowa ONGC złożyła wniosek do Departamentu Skarbu Stanów Zjednoczonych o uzyskanie licencji na działalność w Wenezueli.

Światowy popyt na ropę wraca do poziomu sprzed pandemii

Światowy popyt na ropę wraca do poziomu sprzed pandemii

Międzynarodowa Agencja Energetyczna (MAE) opublikowała zaktualizowaną prognozę popytu na ropę na 2024 rok, obniżając nieco wcześniejsze szacunki. Według MAE, globalny popyt na ropę naftową wzrośnie w tym roku o 974 tys. baryłek dziennie, do poziomu 103,06 mln bbl/d.

Orlen Lietuva liderem na rynku litewskim

Orlen Lietuva liderem na rynku litewskim

Spółka Orlen Lietuva, należąca do polskiego koncernu Orlen, odnotowała w 2023 roku rekordowe przychody wynoszące 6,4 miliarda euro. To czyni ją liderem wśród litewskich firm pod tym względem.

USA chcą uzupełnić strategiczne rezerwy ropy

USA chcą uzupełnić strategiczne rezerwy ropy

Departament Energii Stanów Zjednoczonych (DoE) ogłosił plany zakupu 4,5 miliona baryłek ropy naftowej do grudnia 2024 roku w celu uzupełnienia Strategicznej Rezerwy Naftowej (SPR).

Wiadomości e-petrol.pl

Subskrybuj codzienne informacje z rynku paliw

Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, że:

  • Administratorem danych osobowych jest Information Market S.A. z siedzibą we Wrocławiu (53-613), przy ul. Stacyjnej 1/51.
  • Inspektorem ochrony danych w Information Market S.A. jest Magdalena Robak (71 787 69 69, iod @ informationmarket.pl).
  • Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane na podstawie: art. 6 pkt 1b ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych w zakresie dotyczącym otrzymywania newslettera.
  • Odbiorcami Pani/Pana danych osobowych będą jedynie podmioty, z którymi Information Market S.A. zawarł umowy powierzenia przetwarzania danych osobowych.
  • Pani/Pana dane osobowe nie będą przekazywane ani do państwa trzeciego, ani do organizacji międzynarodowej.
  • Pani/Pana dane osobowe będą przechowywane przez administratora do czasu wypisania się przez Panią/Pana z newslettera, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych w celach marketingowych do czasu cofnięcia zgody na kontakt danym kanałem komunikacji.
  • Posiada Pani/Pan prawo dostępu do swoich danych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo do cofnięcia zgody na przetwarzanie danych w celach marketingowych w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.
  • Posiada Pani/Pan prawo do wniesienia skargi do Urzędu Ochrony Danych Osobowych, jeśli uzna Pani/Pan, że przetwarzanie danych osobowych narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych.
  • Podanie danych osobowych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu otrzymywania newslettera oraz w celach marketingowych, jeśli wyraził(a) Pani/Pan zgodę na kontakt w celach marketingowych danym kanałem komunikacji.