Shell Franczyza

Chińskie rafinerie produkują mniej paliw

Chińskie rafinerie obniżają przerób ropy w związku z załamaniem w sektorze budownictwa mieszkaniowego.

Mniejszy przerób oznacza także ograniczenie zakupów ropy naftowej z Arabii Saudyjskiej i Rosji. Według wyliczeń agencji Bloomberg tempo przerobu ropy naftowej w Chinach spadło w kwietniu do 14,36 mln baryłek dziennie, czyli o 4 proc. mniej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

Według Mysteel OilChem chińskie „czajniki” (małe rafinerie prywatne) zmniejszyły produkcję operacyjną do około 55 z 62 proc. rok wcześniej, a zakupy rosyjskiej ropy premium ESPO spadły do najniższego poziomu od trzech lat.

Według firmy konsultingowej Energy Aspects duże zakłady państwowe niechętnie wznawiają działalność po powrocie z sezonowych prac konserwacyjnych. W ocenie analityków przerób chińskich rafinerii wzrośnie w tym roku o niecałe 100 tys. baryłek dziennie, co będzie najsłabszym wzrostem od co najmniej dwóch dekad.

Mimo tych sygnałów związanych ze słabszym zapotrzebowaniem na ropę w Chinach, ośrodki analityczne, w tym OPEC+, pozostają pewne co do siły popytu na ropę w Chinach i innych częściach Azji. Według MAE zużycie ropy w Chinach w tym roku wzrośnie o 510 tys. baryłek dziennie, co będzie stanowić około połowę światowego wzrostu konsumpcji. Popyt na ropę ze strony Chin może wynikać m.in. z uzupełniania rezerw.
Słowa kluczowe:

Więcej w kategorii

ONGC chce odebrać swoje należności w ropie

ONGC chce odebrać swoje należności w ropie

Indyjska państwowa spółka naftowa ONGC złożyła wniosek do Departamentu Skarbu Stanów Zjednoczonych o uzyskanie licencji na działalność w Wenezueli.

Światowy popyt na ropę wraca do poziomu sprzed pandemii

Światowy popyt na ropę wraca do poziomu sprzed pandemii

Międzynarodowa Agencja Energetyczna (MAE) opublikowała zaktualizowaną prognozę popytu na ropę na 2024 rok, obniżając nieco wcześniejsze szacunki. Według MAE, globalny popyt na ropę naftową wzrośnie w tym roku o 974 tys. baryłek dziennie, do poziomu 103,06 mln bbl/d.

Orlen Lietuva liderem na rynku litewskim

Orlen Lietuva liderem na rynku litewskim

Spółka Orlen Lietuva, należąca do polskiego koncernu Orlen, odnotowała w 2023 roku rekordowe przychody wynoszące 6,4 miliarda euro. To czyni ją liderem wśród litewskich firm pod tym względem.

USA chcą uzupełnić strategiczne rezerwy ropy

USA chcą uzupełnić strategiczne rezerwy ropy

Departament Energii Stanów Zjednoczonych (DoE) ogłosił plany zakupu 4,5 miliona baryłek ropy naftowej do grudnia 2024 roku w celu uzupełnienia Strategicznej Rezerwy Naftowej (SPR).

Wiadomości e-petrol.pl

Subskrybuj codzienne informacje z rynku paliw

Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, że:

  • Administratorem danych osobowych jest Information Market S.A. z siedzibą we Wrocławiu (53-613), przy ul. Stacyjnej 1/51.
  • Inspektorem ochrony danych w Information Market S.A. jest Magdalena Robak (71 787 69 69, iod @ informationmarket.pl).
  • Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane na podstawie: art. 6 pkt 1b ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych w zakresie dotyczącym otrzymywania newslettera.
  • Odbiorcami Pani/Pana danych osobowych będą jedynie podmioty, z którymi Information Market S.A. zawarł umowy powierzenia przetwarzania danych osobowych.
  • Pani/Pana dane osobowe nie będą przekazywane ani do państwa trzeciego, ani do organizacji międzynarodowej.
  • Pani/Pana dane osobowe będą przechowywane przez administratora do czasu wypisania się przez Panią/Pana z newslettera, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych w celach marketingowych do czasu cofnięcia zgody na kontakt danym kanałem komunikacji.
  • Posiada Pani/Pan prawo dostępu do swoich danych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo do cofnięcia zgody na przetwarzanie danych w celach marketingowych w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.
  • Posiada Pani/Pan prawo do wniesienia skargi do Urzędu Ochrony Danych Osobowych, jeśli uzna Pani/Pan, że przetwarzanie danych osobowych narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych.
  • Podanie danych osobowych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu otrzymywania newslettera oraz w celach marketingowych, jeśli wyraził(a) Pani/Pan zgodę na kontakt w celach marketingowych danym kanałem komunikacji.