MOYA stacje paliw dopasowane do Twoich potrzeb!

Wenezuela wyraźnie zwiększa produkcję

Złagodzenie amerykańskich sankcji wyszło na korzyść Republice Boliwariańskiej: do maja udało się zwiększyć wydobycie ropy do 924 tys. baryłek dziennie.

Według państwowego koncernu naftowego republiki PDVSA, do maja kraj zaczął produkować 924 tys. baryłek dziennie. Jednocześnie do stycznia 2023 r. wydobycie kształtowało się na poziomie 630 tys.  bbl/d. W maju 2023 r. osiągnęło poziom 860 tys.  bbl/d, w marcu 2024 r. – 895 tys.  bbl/d.
Według szacunków OPEC, w kwietniu Caracas wydobyło 809 tys. baryłek dziennie.

Historia możliwości eksportu ropy przez Wenezuelę w ostatnich latach rozwija się bardzo dynamicznie. W listopadzie 2022 roku Departament Skarbu USA zezwolił firmie Chevron na wznowienie produkcji w Wenezueli, ale wyłącznie na sprzedaż surowców do USA. Jesienią 2023 roku Amerykanie znieśli na kolejne sześć miesięcy zakaz sprzedaży wenezuelskich węglowodorów. Jednak w kwietniu tego roku wszystkie sankcje zostały przywrócone, ponieważ prezydent Maduro nie dotrzymał warunków „porozumienia” – w wyborach prezydenckich nie dopuszczono kandydatki opozycji Marii Coriny Machado. Niemniej jednak poszczególne spółki dostają licencje od Departamentu Skarbu USA: Repsol już je otrzymał i BP na nie czeka. 

Więcej w kategorii

ONGC chce odebrać swoje należności w ropie

ONGC chce odebrać swoje należności w ropie

Indyjska państwowa spółka naftowa ONGC złożyła wniosek do Departamentu Skarbu Stanów Zjednoczonych o uzyskanie licencji na działalność w Wenezueli.

Światowy popyt na ropę wraca do poziomu sprzed pandemii

Światowy popyt na ropę wraca do poziomu sprzed pandemii

Międzynarodowa Agencja Energetyczna (MAE) opublikowała zaktualizowaną prognozę popytu na ropę na 2024 rok, obniżając nieco wcześniejsze szacunki. Według MAE, globalny popyt na ropę naftową wzrośnie w tym roku o 974 tys. baryłek dziennie, do poziomu 103,06 mln bbl/d.

Orlen Lietuva liderem na rynku litewskim

Orlen Lietuva liderem na rynku litewskim

Spółka Orlen Lietuva, należąca do polskiego koncernu Orlen, odnotowała w 2023 roku rekordowe przychody wynoszące 6,4 miliarda euro. To czyni ją liderem wśród litewskich firm pod tym względem.

USA chcą uzupełnić strategiczne rezerwy ropy

USA chcą uzupełnić strategiczne rezerwy ropy

Departament Energii Stanów Zjednoczonych (DoE) ogłosił plany zakupu 4,5 miliona baryłek ropy naftowej do grudnia 2024 roku w celu uzupełnienia Strategicznej Rezerwy Naftowej (SPR).

Wiadomości e-petrol.pl

Subskrybuj codzienne informacje z rynku paliw

Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, że:

  • Administratorem danych osobowych jest Information Market S.A. z siedzibą we Wrocławiu (53-613), przy ul. Stacyjnej 1/51.
  • Inspektorem ochrony danych w Information Market S.A. jest Magdalena Robak (71 787 69 69, iod @ informationmarket.pl).
  • Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane na podstawie: art. 6 pkt 1b ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych w zakresie dotyczącym otrzymywania newslettera.
  • Odbiorcami Pani/Pana danych osobowych będą jedynie podmioty, z którymi Information Market S.A. zawarł umowy powierzenia przetwarzania danych osobowych.
  • Pani/Pana dane osobowe nie będą przekazywane ani do państwa trzeciego, ani do organizacji międzynarodowej.
  • Pani/Pana dane osobowe będą przechowywane przez administratora do czasu wypisania się przez Panią/Pana z newslettera, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych w celach marketingowych do czasu cofnięcia zgody na kontakt danym kanałem komunikacji.
  • Posiada Pani/Pan prawo dostępu do swoich danych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo do cofnięcia zgody na przetwarzanie danych w celach marketingowych w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.
  • Posiada Pani/Pan prawo do wniesienia skargi do Urzędu Ochrony Danych Osobowych, jeśli uzna Pani/Pan, że przetwarzanie danych osobowych narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych.
  • Podanie danych osobowych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu otrzymywania newslettera oraz w celach marketingowych, jeśli wyraził(a) Pani/Pan zgodę na kontakt w celach marketingowych danym kanałem komunikacji.