MOYA stacje paliw dopasowane do Twoich potrzeb!

Chiny gromadzą zapasy ropy

Pekin zwiększa rezerwy ropy w kwietniu w związku ze spowolnieniem pracy rafinerii. Zapasy handlowe lub strategiczne Chin zostały uzupełnione w kwietniu na poziomie ok. 830 tys. bbl/d, w porównaniu z 790 tys. bbl/d w marcu.

Całkowita ropa dostępna dla rafinerii w kwietniu wyniosła 15,13 mln bbl/d, w tym import 10,88 mln bbl/d, a wydobycie krajowe 4,25 mln bbl/d. Chińskie rafinerie przerobiły w tym okresie 14,3 mln bbl/d, co dało 830 tys. bbl/d uzupełnienia zbiorników magazynowych. 

W pierwszych czterech miesiącach 2024 roku całkowita dostępna ropa naftowa wyniosła 15,26 mln bbl/d, a przerób rafinerii wyniósł 14,56 mln bbl/d, co dało nadwyżkę na poziomie 700 tys. bbl/d.

Przerób rafinerii spadł w kwietniu o 3,3 proc. w porównaniu z tym samym miesiącem 2023 r., co stanowi pierwszy roczny spadek od 20 miesięcy, ponieważ największe rafinerie przeprowadzały rutynowe prace konserwacyjne, a mniejsze rafinerie ograniczały produkcję ze względu na niską rentowność. 

Agencja Reutera przewiduje, że przerób rafinerii prawdopodobnie wzrośnie w maju, gdyż rafinerie będą przygotowywać się do szczytowego sezonu letniego zapotrzebowania. W zeszłym roku Chiny zaczęły gromadzić rezerwy ropy latem, aby bez zbędnych kosztów przygotować się na szczyt cen ropy wczesną jesienią.

Agencja podała również, że w ciągu ostatnich 12 miesięcy Rosja zajmowała pierwsze miejsce pod względem sprzedaży ropy do Chin: w wyniku rabatów zwiększa się wolumen dostaw rosyjskiej ropy do Państwa Środka, spadają natomiast dostawy z Arabii Saudyjskiej. Rosyjska ropa ma przewagę ze względu na rabat – zauważa agencja, podkreślając, że dostawy surowca z Arabii Saudyjskiej do Chin spadły o jedną czwartą ze względu na wyższe ceny.

Więcej w kategorii

Arabia Saudyjska jest czwartym co do wielkości konsumentem ropy na świecie

Arabia Saudyjska jest czwartym co do wielkości konsumentem ropy na świecie

Popyt na ropę w Arabii Saudyjskiej wynosi około 3,7 mln baryłek dziennie. Kraj ten wyprzedzają tylko Stany Zjednoczone, Chiny i Indie. Felietonista Bloomberga Javier Blas zauważa, że jeśli Saudyjczycy nie pohamują apetytu na surowiec, to szczyt popytu na ropę nie nastąpi w 2030 r.

Amerykańskie rafinerie pracują wydajniej

Amerykańskie rafinerie pracują wydajniej

Moce produkcyjne rafinerii w USA wzrosły o 1,5 proc. do 18,38 mln bbl/d w 2024 r. Według Departamentu Energii USA wzrost obserwuje się już drugi rok z rzędu i ma on związek z rozbudową istniejących zakładów produkcyjnych.

Biały Dom zdeterminowany, aby obniżyć ceny paliw w USA

Biały Dom zdeterminowany, aby obniżyć ceny paliw w USA

Administracja Joe Bidena jest gotowa rozpocząć uwalnianie ropy ze strategicznych zasobów surowcowych, aby powstrzymać możliwe skoki cen benzyny w okresie letnim – podał w poniedziałek dziennik "Financial Times".

Największa rafineria w Afryce ma opóźnienie w dostawach benzyny

Największa rafineria w Afryce ma opóźnienie w dostawach benzyny

Rafineria Dangote w Nigerii, największy i najnowszy zakład przerobu ropy naftowej w Afryce, poinformowała, że rozpocznie dostawy benzyny w połowie lipca.

Wiadomości e-petrol.pl

Subskrybuj codzienne informacje z rynku paliw

Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, że:

  • Administratorem danych osobowych jest Information Market S.A. z siedzibą we Wrocławiu (53-613), przy ul. Stacyjnej 1/51.
  • Inspektorem ochrony danych w Information Market S.A. jest Magdalena Robak (71 787 69 69, iod @ informationmarket.pl).
  • Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane na podstawie: art. 6 pkt 1b ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych w zakresie dotyczącym otrzymywania newslettera.
  • Odbiorcami Pani/Pana danych osobowych będą jedynie podmioty, z którymi Information Market S.A. zawarł umowy powierzenia przetwarzania danych osobowych.
  • Pani/Pana dane osobowe nie będą przekazywane ani do państwa trzeciego, ani do organizacji międzynarodowej.
  • Pani/Pana dane osobowe będą przechowywane przez administratora do czasu wypisania się przez Panią/Pana z newslettera, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych w celach marketingowych do czasu cofnięcia zgody na kontakt danym kanałem komunikacji.
  • Posiada Pani/Pan prawo dostępu do swoich danych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo do cofnięcia zgody na przetwarzanie danych w celach marketingowych w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.
  • Posiada Pani/Pan prawo do wniesienia skargi do Urzędu Ochrony Danych Osobowych, jeśli uzna Pani/Pan, że przetwarzanie danych osobowych narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych.
  • Podanie danych osobowych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu otrzymywania newslettera oraz w celach marketingowych, jeśli wyraził(a) Pani/Pan zgodę na kontakt w celach marketingowych danym kanałem komunikacji.

Program Partnerski ENERGIA PALIW