MOYA stacje paliw dopasowane do Twoich potrzeb!

Możliwe dalsze spadki cen ropy

Fizyczny rynek ropy słabnie wraz ze spadkiem popytu ze strony rafinerii przy jednoczesnym wzroście podaży.

Europejska ropa z Morza Północnego (North Sea) jest notowana z dyskontem w wysokości 0,97 USD w stosunku do ropy Brent, amerykański WTI Midland (obecnie uwzględniony w kalkulacji ceny samego ropy Brent) - z dyskontem w wysokości 0,69 USD. Gatunek Brent jest teraz w dostawach natychmiastowych tańszy niż z dostawą w lipcu, a to sytuacja nietypowa dla ropy.

Według danych Departamentu Energii USA, w Stanach Zjednoczonych marże przerobu ropy naftowej również spadają, co prowadzi do spadku produkcji: w tygodniu kończącym się 10 maja średni stopień wykorzystania amerykańskich rafinerii wyniósł 88,7 proc. w porównaniu do 91,2 proc. w tym samym okresie rok wcześniej. Jednocześnie dostawy benzyny okazały się niższe o 4-5 proc.

W Azji rafinerie w maju przerabiają mniej ropy, a dodatkowo redukują plany na kolejne miesiące.

Słabość popytu azjatyckich rafinerii na surowce wpłynęła spadek cen bliskowschodnich gatunków surowca. Ropa z Bliskiego Wschodu trafiała do m.in. do Nigerii, a to spowodowało, że traderzy musieli taniej tam oferować ropę z afrykańskich rafinerii. Cena nigeryjskiej ropy Qua Iboe15 maja spadła - jej premia do ropy Brent wyniosła zaledwie 2,10 USD – to najniższy poziom premii za nigeryjską ropę od lutego, wynika z danych LSEG Research .

Więcej w kategorii

Będą dodatkowe cła na chińskie pojazdy elektryczne

Będą dodatkowe cła na chińskie pojazdy elektryczne

Od lipca Unia Europejska ma nałożyć dodatkowe cła na import pojazdów elektrycznych wyprodukowanych w Chinach, podał w środę „Financial Times”, cytując źródła zaznajomione z decyzją Komisji Europejskiej.

USA rozszerzają listy sankcyjne

USA rozszerzają listy sankcyjne

Departament Skarbu USA opublikował w czwartek zaktualizowaną listę sankcji antyrosyjskich. Wśród nowych podmiotów znalazły się na niej Giełda Moskiewska oraz terminale naftowe Rosnieftu i Lukoilu.

Ren w południowych Niemczech ponownie żeglowny

Ren w południowych Niemczech ponownie żeglowny

Niemieckie władze żeglugowe poinformowały w środę, że rzeka Ren na południowym odcinku w Niemczech została ponownie otwarta dla żeglugi towarowej.

Popyt na ropę będzie wysoki

Popyt na ropę będzie wysoki

Departament Energii USA w swoim czerwcowym raporcie podniósł i tak już rekordowe prognozy dotyczące światowego popytu na ropę.

Wiadomości e-petrol.pl

Subskrybuj codzienne informacje z rynku paliw

Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, że:

  • Administratorem danych osobowych jest Information Market S.A. z siedzibą we Wrocławiu (53-613), przy ul. Stacyjnej 1/51.
  • Inspektorem ochrony danych w Information Market S.A. jest Magdalena Robak (71 787 69 69, iod @ informationmarket.pl).
  • Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane na podstawie: art. 6 pkt 1b ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych w zakresie dotyczącym otrzymywania newslettera.
  • Odbiorcami Pani/Pana danych osobowych będą jedynie podmioty, z którymi Information Market S.A. zawarł umowy powierzenia przetwarzania danych osobowych.
  • Pani/Pana dane osobowe nie będą przekazywane ani do państwa trzeciego, ani do organizacji międzynarodowej.
  • Pani/Pana dane osobowe będą przechowywane przez administratora do czasu wypisania się przez Panią/Pana z newslettera, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych w celach marketingowych do czasu cofnięcia zgody na kontakt danym kanałem komunikacji.
  • Posiada Pani/Pan prawo dostępu do swoich danych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo do cofnięcia zgody na przetwarzanie danych w celach marketingowych w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.
  • Posiada Pani/Pan prawo do wniesienia skargi do Urzędu Ochrony Danych Osobowych, jeśli uzna Pani/Pan, że przetwarzanie danych osobowych narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych.
  • Podanie danych osobowych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu otrzymywania newslettera oraz w celach marketingowych, jeśli wyraził(a) Pani/Pan zgodę na kontakt w celach marketingowych danym kanałem komunikacji.

Petroleum Ukraine 2024