MOYA stacje paliw dopasowane do Twoich potrzeb!

Bardzo mało nowych złóż węglowodorów

Odkrycia ropy i gazu w zeszłym roku spadły do rekordowo niskiego poziomu 5 miliardów baryłek ekwiwalentu ropy, podczas gdy koszty poszukiwań wzrosły prawie dwukrotnie.

W ocenie Forum Krajów Eksportujących Gaz 60 proc. z łącznej kwoty 5 miliardów baryłek stanowiły nowe odkrycia ropy, a pozostała część to odkrycia gazu.

Suma ta jest porównywana z nowymi odkryciami na poziomie 10,5 miliarda baryłek ekwiwalentu ropy w roku poprzednim. Podkreślono, że przemysł nie inwestuje wystarczająco w nowe poszukiwania ropy i gazu pomimo rosnącego popytu. OPEC obwinia za tę tendencję zniechęcenie do inwestycji ze strony analityków, zwolenników transformacji i rządów poszczególnych krajów.

Najprawdopodobniej na niższą stopę inwestycji wpływ miał również problem kosztów. Wyceniona kwota poszukiwań ropy naftowej wzrosła z 3,50 USD za baryłkę ekwiwalentu ropy w 2022 roku do aż 8,80 USD za baryłkę. Może to wynikać z obszarów, w których dokonuje się większości nowych odkryć – w głębokowodnych blokach przybrzeżnych. Aż 41 proc. nowych odkryć w ubiegłym roku dokonano właśnie w wodach bardzo głębokich, a kolejne 30 proc. w sektorach głębokowodnych. Jeśli chodzi o rozmieszczenie geograficzne, największej części nowych odkryć w 2023 r. dokonano w Azji – 32 proc., na drugim miejscu znalazła się Ameryka Łacińska – 21 proc. wszystkich nowych odkryć złóż ropy i gazu. Na trzecim miejscu znalazły się Europa i Afryka, z udziałem po 11 proc.

Wyższe koszty poszukiwań oraz wyzwania związane ze znalezieniem nowej ropy i gazu mogą w dalszym ciągu zniechęcać do wzrostu inwestycji w sektorze, pogłębiając obawy wyrażane obecnie regularnie przez OPEC dotyczące światowego deficytu węglowodorów w związku z grożącym deficytem strukturalnym na rynkach ropy naftowej, podczas gdy popyt na ropę naftową nie słabnie.

Więcej w kategorii

Orlen uruchomił nową instalację w Litwinowie

Orlen uruchomił nową instalację w Litwinowie

W czeskim zakładzie w Litvinovie Grupa Orlen uruchomiła nowoczesną instalację, która zwiększy siedmiokrotnie zdolność produkcyjną mieszanek bezpyłowych, wykorzystywanych do produkcji polietylenu i polipropylenu.

Zatory w najbardziej ruchliwym porcie świata

Zatory w najbardziej ruchliwym porcie świata

Przesunięcie ruchu morskiego z Morza Czerwonego i Kanału Sueskiego spowodowało zatory w porcie w Singapurze, jednym z najbardziej ruchliwych na świecie.

Marże rafineryjne w USA spadają wraz ze wzrostem zapasów paliw

Marże rafineryjne w USA spadają wraz ze wzrostem zapasów paliw

Amerykańskie rafinerie przerabiają ropę naftową w najszybszym tempie w tym okresie od czasów poprzedzających pandemię, ale rosnące zapasy paliwa zaczęły wywierać wpływ na marże i prawdopodobnie sygnalizują nadchodzące spowolnienie.

Droższy tranzyt przez cieśninę Bosfor

Droższy tranzyt przez cieśninę Bosfor

Turcja gwałtownie podniosła koszty tranzytu statków przez Bosfor. Od 1 lipca rejs statkiem po cieśninie będzie kosztować 5,07 USD za tonę ładunku.

Wiadomości e-petrol.pl

Subskrybuj codzienne informacje z rynku paliw

Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, że:

  • Administratorem danych osobowych jest Information Market S.A. z siedzibą we Wrocławiu (53-613), przy ul. Stacyjnej 1/51.
  • Inspektorem ochrony danych w Information Market S.A. jest Magdalena Robak (71 787 69 69, iod @ informationmarket.pl).
  • Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane na podstawie: art. 6 pkt 1b ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych w zakresie dotyczącym otrzymywania newslettera.
  • Odbiorcami Pani/Pana danych osobowych będą jedynie podmioty, z którymi Information Market S.A. zawarł umowy powierzenia przetwarzania danych osobowych.
  • Pani/Pana dane osobowe nie będą przekazywane ani do państwa trzeciego, ani do organizacji międzynarodowej.
  • Pani/Pana dane osobowe będą przechowywane przez administratora do czasu wypisania się przez Panią/Pana z newslettera, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych w celach marketingowych do czasu cofnięcia zgody na kontakt danym kanałem komunikacji.
  • Posiada Pani/Pan prawo dostępu do swoich danych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo do cofnięcia zgody na przetwarzanie danych w celach marketingowych w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.
  • Posiada Pani/Pan prawo do wniesienia skargi do Urzędu Ochrony Danych Osobowych, jeśli uzna Pani/Pan, że przetwarzanie danych osobowych narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych.
  • Podanie danych osobowych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu otrzymywania newslettera oraz w celach marketingowych, jeśli wyraził(a) Pani/Pan zgodę na kontakt w celach marketingowych danym kanałem komunikacji.

Program Partnerski ENERGIA PALIW