Shell Franczyza

Problemy finansowe nigeryjskiej rafinerii

Ropa naftowa dotarła do rafinerii Dangote z Chin, ale nie mogła zostać rozładowana ze względu na problemy z płatnościami.

PetroChina czekała prawie miesiąc na rozładunek amerykańskiej ropy w nowej rafinerii w Nigerii ze względu na problemy z płatnościami. Impas uwydatnia wyzwania stojące przed wartą 20 mld USD rafinerią, finansowaną przez najbogatszego człowieka w Afryce, Aliko Dangote.

Ładunek ropy WTI o wielkości 2 milionów baryłek wysłany przez PetroChina na pokładzie supertankowca Maran Mira znajduje się u wybrzeży Nigerii od 28 marca, informują dane LSEG i Kpler. Sfinalizowanie sprzedaży ropy przez PetroChina w Dangote opóźniło się, ponieważ rafineria nie wystawiła jeszcze akredytywy chińskiemu traderowi, podało jedno ze źródeł agencji Reutera.

Dwa źródła poinformowały także agencję, że rafineria miała trudności z dostępem do waluty (dolarów amerykańskich) za pośrednictwem rządu Nigerii ze względu na spadek kursu nairy. Według innego źródła i danych śledzenia statków LSEG, PetroChina ma kolejne 2 miliony baryłek ropy WTI na pokładzie supertankowca Kondor płynącego do Nigerii.

Rafineria rozpoczęła działalność w styczniu i w ostatnich tygodniach osiągnęła połowę swoich mocy produkcyjnych, jednak dalszy rozwój jest spowalniany przez konieczność pożyczenia miliardów dolarów kapitału obrotowego, aby móc kupować duże ilości ropy naftowej, podają źródła handlowe.

Zakład importuje około 10 ładunków ropy naftowej miesięcznie, co stanowi około połowę jego zdolności produkcyjnej wynoszącej 650 tys. baryłek dziennie, podało dwóch handlowców. Według firmy Kpler wolumen nigeryjskiej i amerykańskiej ropy dostarczanej do Dangote wyniósł 8,4 mln bbl/d w marcu i 5,4 mln bbl/d w kwietniu.  

Według Kplera w gronie dostawców ropy naftowej Dangote w zeszłym miesiącu były firmy: Trafigura, Mercuria, Vitol, Shell i NNPC.

Więcej w kategorii

Orlen uruchomił nową instalację w Litwinowie

Orlen uruchomił nową instalację w Litwinowie

W czeskim zakładzie w Litvinovie Grupa Orlen uruchomiła nowoczesną instalację, która zwiększy siedmiokrotnie zdolność produkcyjną mieszanek bezpyłowych, wykorzystywanych do produkcji polietylenu i polipropylenu.

Zatory w najbardziej ruchliwym porcie świata

Zatory w najbardziej ruchliwym porcie świata

Przesunięcie ruchu morskiego z Morza Czerwonego i Kanału Sueskiego spowodowało zatory w porcie w Singapurze, jednym z najbardziej ruchliwych na świecie.

Marże rafineryjne w USA spadają wraz ze wzrostem zapasów paliw

Marże rafineryjne w USA spadają wraz ze wzrostem zapasów paliw

Amerykańskie rafinerie przerabiają ropę naftową w najszybszym tempie w tym okresie od czasów poprzedzających pandemię, ale rosnące zapasy paliwa zaczęły wywierać wpływ na marże i prawdopodobnie sygnalizują nadchodzące spowolnienie.

Droższy tranzyt przez cieśninę Bosfor

Droższy tranzyt przez cieśninę Bosfor

Turcja gwałtownie podniosła koszty tranzytu statków przez Bosfor. Od 1 lipca rejs statkiem po cieśninie będzie kosztować 5,07 USD za tonę ładunku.

Wiadomości e-petrol.pl

Subskrybuj codzienne informacje z rynku paliw

Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, że:

  • Administratorem danych osobowych jest Information Market S.A. z siedzibą we Wrocławiu (53-613), przy ul. Stacyjnej 1/51.
  • Inspektorem ochrony danych w Information Market S.A. jest Magdalena Robak (71 787 69 69, iod @ informationmarket.pl).
  • Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane na podstawie: art. 6 pkt 1b ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych w zakresie dotyczącym otrzymywania newslettera.
  • Odbiorcami Pani/Pana danych osobowych będą jedynie podmioty, z którymi Information Market S.A. zawarł umowy powierzenia przetwarzania danych osobowych.
  • Pani/Pana dane osobowe nie będą przekazywane ani do państwa trzeciego, ani do organizacji międzynarodowej.
  • Pani/Pana dane osobowe będą przechowywane przez administratora do czasu wypisania się przez Panią/Pana z newslettera, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych w celach marketingowych do czasu cofnięcia zgody na kontakt danym kanałem komunikacji.
  • Posiada Pani/Pan prawo dostępu do swoich danych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo do cofnięcia zgody na przetwarzanie danych w celach marketingowych w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.
  • Posiada Pani/Pan prawo do wniesienia skargi do Urzędu Ochrony Danych Osobowych, jeśli uzna Pani/Pan, że przetwarzanie danych osobowych narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych.
  • Podanie danych osobowych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu otrzymywania newslettera oraz w celach marketingowych, jeśli wyraził(a) Pani/Pan zgodę na kontakt w celach marketingowych danym kanałem komunikacji.

Petroleum Ukraine 2024