Magazyn Branżowych Inspiracji

Brytyjska rafineria dostarczy olej napędowy na początku 2025 r

Podczas gdy międzynarodowe koncerny zamykają rafinerie lub przekształcają je w zakłady produkujące biopaliwa, ExxonMobil rozbudowuje swój zakład w Wielkiej Brytanii i na początku 2025 roku rozpocznie dostawy oleju napędowego z rafinerii w Fawley.

ExxonMobil zainwestował 1 mld USD (800 mln funtów) w główną fazę budowy nowego zakładu produkującego olej napędowy o niskiej zawartości siarki w rafinerii Fawley, który ma pomóc zaspokoić obecne potrzeby Wielkiej Brytanii w zakresie energii i zbudować podstawy pod paliwa niskoemisyjne w przyszłości przy wykorzystaniu wodoru.

Według kierownika zakładu Nicka Bone’a jednostkę produkującą olej napędowy można później zrekonfigurować tak, aby wytwarzała paliwo do silników odrzutowych lub zrównoważone paliwo lotnicze z olejów roślinnych. 

ExxonMobil twierdzi, że zwiększenie produkcji oleju napędowego o niskiej zawartości siarki w Fawley o 40 proc. powinno zmniejszyć import do Wielkiej Brytanii o jedną czwartą.

Inwestycja ExxonMobil mająca na celu zwiększenie produkcji oleju napędowego jest obecnie rzadkością w europejskim przemyśle rafineryjnym. Częściej w ostatnich miesiącach słyszeliśmy o planowanych zamknięciach rafinerii w Europie lub przekształceniach zakładów tak, aby produkowały biopaliwa.

W niedawnej analizie Wood Mackenzie stwierdził, że Europa i Chiny są narażone na zamknięcie rafinerii z powodu pogorszenia koniunktury gospodarczej, ponieważ marże rafineryjne będą spadać wraz z malejącym popytem i to już od przyszłego roku, a dodatkowe podatki od emisji dwutlenku węgla mogą również stanowić obciążenie dla wielu rafinerii.

Więcej w kategorii

Popyt na ropę będzie rósł co najmniej do 2030 roku

Popyt na ropę będzie rósł co najmniej do 2030 roku

Światowy popyt na ropę będzie nadal rósł co najmniej do 2030 r., szacuje norweska firma konsultingowa Rystad Energy w swojej analizie 13 sektorów przemysłu.

Shell i BP sprzedały rafinerię w Republice Południowej Afryki

Shell i BP sprzedały rafinerię w Republice Południowej Afryki

Shell i BP sprzedały największą rafinerię w Republice Południowej Afryki - Sapref, państwowemu Centralnemu Funduszowi Energetycznemu (CEF) za symboliczny południowoafrykański rand (równowartość 5 centów amerykańskich).

Indie zaczęły płacić za rosyjską ropę w rublach

Indie zaczęły płacić za rosyjską ropę w rublach

Reliance Industries podpisało umowę z Rosnieftem na dostawy miesięcznie co najmniej 3 mln baryłek ropy rozliczane w rublach, podają źródła agencji Reutera.

Rosną stawki frachtu

Rosną stawki frachtu

W ostatnich tygodniach widać było dynamiczny wzrost stawek frachtu morskiego z Dalekiego Wschodu do Europy. Dziennik ‘’Rzeczpospolita’’ podaje, że taka sytuacja może potrwać do końca konfliktu na Bliskim Wschodzie.

Wiadomości e-petrol.pl

Subskrybuj codzienne informacje z rynku paliw

Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, że:

  • Administratorem danych osobowych jest Information Market S.A. z siedzibą we Wrocławiu (53-613), przy ul. Stacyjnej 1/51.
  • Inspektorem ochrony danych w Information Market S.A. jest Magdalena Robak (71 787 69 69, iod @ informationmarket.pl).
  • Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane na podstawie: art. 6 pkt 1b ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych w zakresie dotyczącym otrzymywania newslettera.
  • Odbiorcami Pani/Pana danych osobowych będą jedynie podmioty, z którymi Information Market S.A. zawarł umowy powierzenia przetwarzania danych osobowych.
  • Pani/Pana dane osobowe nie będą przekazywane ani do państwa trzeciego, ani do organizacji międzynarodowej.
  • Pani/Pana dane osobowe będą przechowywane przez administratora do czasu wypisania się przez Panią/Pana z newslettera, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych w celach marketingowych do czasu cofnięcia zgody na kontakt danym kanałem komunikacji.
  • Posiada Pani/Pan prawo dostępu do swoich danych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo do cofnięcia zgody na przetwarzanie danych w celach marketingowych w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.
  • Posiada Pani/Pan prawo do wniesienia skargi do Urzędu Ochrony Danych Osobowych, jeśli uzna Pani/Pan, że przetwarzanie danych osobowych narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych.
  • Podanie danych osobowych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu otrzymywania newslettera oraz w celach marketingowych, jeśli wyraził(a) Pani/Pan zgodę na kontakt w celach marketingowych danym kanałem komunikacji.

Program Partnerski ENERGIA PALIW