Shell Franczyza

W drugim kwartale 2024 roku z Rosji popłynie mniej ropy

Rosja zmniejszy wydobycie i eksport ropy w ramach porozumienia OPEC+ o 471 tys. baryłek dziennie w drugim kwartale, powiedział wicepremier Aleksander Nowak odpowiedzialny za obszar paliwowo-energetyczny.

Rosja ogranicza eksport ropy, ale w jeszcze większym stopniu zmniejsza jej produkcję. Poziom wydobycia ropy przez poszczególne rosyjskie koncerny naftowe ustala się proporcjonalnie do ich aktualnych możliwości, powiedział Nowak.

Federacja Rosyjska skoncentruje się na ograniczaniu produkcji surowca. Tym samym w kwietniu zmniejszy się ona o 350 tys. bbl/d, eksport o 121 tys. bbl/d; w maju wydobycie ropy naftowej zmniejszy się o 400 tys. bbl/d, a eksport o 71 tys. bbl/d, w czerwcu cała redukcja nastąpi jedynie w produkcji ropy.

Ograniczenie eksportu ropy nastąpi w odniesieniu do średniego dziennego poziomu w okresie maj–czerwiec 2023 roku.

Wszystkie zapowiadane przez Nowaka redukcje zostaną podjęte jako uzupełnienie dobrowolnych zobowiązań Rosji w ramach porozumienia OPEC+, które kraj rozpoczął w kwietniu tego roku i które obowiązują do końca tego roku. Dla Federacji Rosyjskiej redukcja wynosi 0,5 mln baryłek dziennie. Jednocześnie nadal obowiązują cięcia, które członkowie sojuszu przedłużyli na drugi kwartał.

Według szacunków JPMorgan, Federacja Rosyjska wydobywała 9,5 mln baryłek dziennie, a po wejściu w życie kwot będzie produkować około 9 mln baryłek dziennie. Arabia Saudyjska ma obecnie ten sam poziom wydobycia, choć zachowuje rezerwy mocy produkcyjnych na poziomie około 3 mln baryłek dziennie.

Więcej w kategorii

MOL uruchomił pilotażową instalację zielonego wodoru

MOL uruchomił pilotażową instalację zielonego wodoru

W rafinerii Dunaj na Węgrzech MOL uruchomił pilotażową instalację do produkcji zielonego wodoru o mocy 10 MW. Podano, że jest to obecnie największa instalacja w regionie Europy Centralnej i Wschodniej.

OPEC spodziewa się latem wysokiego zapotrzebowania na paliwo

OPEC spodziewa się latem wysokiego zapotrzebowania na paliwo

OPEC w swoim kwietniowym raporcie przewiduje wysokie zużycie produktów naftowych w miesiącach letnich, a już w drugim kwartale wzrośnie globalny popyt na paliwo lotnicze.

Tankowce są poszukiwane i drogie

Tankowce są poszukiwane i drogie

Wysoki popyt na transport morski spowodował, że światowe ceny tankowców zarówno starych, używanych, jak i nowych osiągnęły rekordowy poziom. Eksperci zauważają, że ceny tankowców są obecnie na najwyższym poziomie od 15 lat.

Trader surowcowy komentuje cenę ropy

Trader surowcowy komentuje cenę ropy

Szef jednej z największych firm handlowych na świecie - Gunvor, Torbjorn Tornqvist, uważa, że obecna cena ropy naftowej wynosi 90 USD za baryłkę i odpowiada aktualnej równowadze podaży i popytu oraz warunkom geopolitycznym.

Wiadomości e-petrol.pl

Subskrybuj codzienne informacje z rynku paliw

Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, że:

  • Administratorem danych osobowych jest Information Market S.A. z siedzibą we Wrocławiu (53-613), przy ul. Stacyjnej 1/51.
  • Inspektorem ochrony danych w Information Market S.A. jest Magdalena Robak (71 787 69 69, iod @ informationmarket.pl).
  • Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane na podstawie: art. 6 pkt 1b ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych w zakresie dotyczącym otrzymywania newslettera.
  • Odbiorcami Pani/Pana danych osobowych będą jedynie podmioty, z którymi Information Market S.A. zawarł umowy powierzenia przetwarzania danych osobowych.
  • Pani/Pana dane osobowe nie będą przekazywane ani do państwa trzeciego, ani do organizacji międzynarodowej.
  • Pani/Pana dane osobowe będą przechowywane przez administratora do czasu wypisania się przez Panią/Pana z newslettera, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych w celach marketingowych do czasu cofnięcia zgody na kontakt danym kanałem komunikacji.
  • Posiada Pani/Pan prawo dostępu do swoich danych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo do cofnięcia zgody na przetwarzanie danych w celach marketingowych w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.
  • Posiada Pani/Pan prawo do wniesienia skargi do Urzędu Ochrony Danych Osobowych, jeśli uzna Pani/Pan, że przetwarzanie danych osobowych narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych.
  • Podanie danych osobowych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu otrzymywania newslettera oraz w celach marketingowych, jeśli wyraził(a) Pani/Pan zgodę na kontakt w celach marketingowych danym kanałem komunikacji.

Zapraszamy na prezentację zakładu produkcyjnego I-MAXIMUM