MOYA stacje paliw dopasowane do Twoich potrzeb!

Zyski chińskiej spółki CNOOC w 2023 r. gwałtownie spadły

Chiński państwowy gigant naftowo-gazowy CNOOC poinformował w czwartek, że jego zysk netto za 2023 r. spadł o 12,6 proc. w porównaniu z rekordowo wysokim poziomem w 2022 r. ze względu na spadek międzynarodowych cen ropy.

CNOOC specjalizuje się w zagospodarowaniu złóż ropy i gazu na morzu w Chinach i na świecie, odnotował zysk netto przypadający na akcjonariuszy spółki w wysokości 17,2 miliarda USD (123,8 miliarda juanów chińskich) za rok 2023, co oznacza spadek z rekordowego poziomu 19,7 miliarda USD (141,7 miliarda juanów) zarezerwowane na rok 2022, kiedy ceny ropy naftowej po rosyjskiej inwazji na Ukrainę przekroczyły 100 USD za baryłkę. 

Spadek zysków w 2023 r. został częściowo zahamowany przez obniżkę kosztów – stwierdził chiński państwowy gigant naftowy. 

CNOOC zwiększyło produkcję ropy i gazu w 2023 r. do rekordowego poziomu 678 mln baryłek ekwiwalentu ropy naftowej (boe), powyżej przewidywanych 650 mln boe. Potwierdzone rezerwy netto również osiągnęły najwyższy w historii poziom na koniec 2023 roku i wyniosły około 6,78 mld boe. CNOOC podał, że w 2023 r. stopa zastąpienia rezerw osiągnęła 180 proc., a czas życia rezerw utrzymywał się na poziomie powyżej 10 lat przez siedem kolejnych lat.

Całkowite koszty spadły do 28,83 USD za boe, co oznacza spadek o 5,1 proc. w porównaniu z 2022 rokiem.

Od początku tego roku koncern CNOOC ogłosił dwa duże odkrycia ropy naftowej u wybrzeży Chin, chcąc jeszcze bardziej zwiększyć rezerwy i produkcję. 

CNOOC zamierza obecnie osiągnąć w tym roku wydobycie na poziomie od 700 mln do 720 mln baryłek ekwiwalentu ropy naftowej, ponieważ znacznie podniósł swoje cele produkcyjne określone w strategii biznesowej i planie rozwoju na rok 2024. Docelowy poziom wydobycia netto na 2025 r. ustalono na poziomie 780–800 mln boe, a w 2026 r. planuje się dalszy wzrost wydobycia do poziomu 810–830 mln boe.

Więcej w kategorii

USA, Europa i Chiny przejmą rynek wodoru do 2030 roku

USA, Europa i Chiny przejmą rynek wodoru do 2030 roku

Stany Zjednoczone, Europa i Chiny do końca dekady zapewnią 80 proc. produkcji wodoru dzięki zachętom podatkowym i dotacjom rządowym – uważają eksperci z którymi rozmawiała agencja Bloomberg.

Ile wynosi rzeczywiste wydobycie Nigerii?

Ile wynosi rzeczywiste wydobycie Nigerii?

Dwie odrębne agencje regulujące nigeryjski przemysł naftowy przedstawiły skrajnie różne dane dotyczące faktycznej produkcji ropy w kraju.

Lukoil Neftohim Burgas przeszedł na kazachską ropę

Lukoil Neftohim Burgas przeszedł na kazachską ropę

Rafineria Lukoil w Burgas zwiększyła dostawy ropy naftowej z Kazachstanu. W maju 2024 r. zakład przerobił już 80,4 tys. bbl/d gatunku KEBCO przy łącznym wolumenie przerobu na poziomie 130 tys. bbl/d.

W kwietniu Norwegia zwiększyła wydobycie ropy i gazu

W kwietniu Norwegia zwiększyła wydobycie ropy i gazu

Kwietniowa produkcja gazu w Norwegii nieznacznie wzrosła – o 1,3 proc. rok do roku, osiągając 10,4 mld m sześc., wynika z danych statystycznych kraju. Norweski rząd prognozował wydobycie gazu w kwietniu na poziomie 9,72 mld m sześc.

Wiadomości e-petrol.pl

Subskrybuj codzienne informacje z rynku paliw

Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, że:

  • Administratorem danych osobowych jest Information Market S.A. z siedzibą we Wrocławiu (53-613), przy ul. Stacyjnej 1/51.
  • Inspektorem ochrony danych w Information Market S.A. jest Magdalena Robak (71 787 69 69, iod @ informationmarket.pl).
  • Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane na podstawie: art. 6 pkt 1b ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych w zakresie dotyczącym otrzymywania newslettera.
  • Odbiorcami Pani/Pana danych osobowych będą jedynie podmioty, z którymi Information Market S.A. zawarł umowy powierzenia przetwarzania danych osobowych.
  • Pani/Pana dane osobowe nie będą przekazywane ani do państwa trzeciego, ani do organizacji międzynarodowej.
  • Pani/Pana dane osobowe będą przechowywane przez administratora do czasu wypisania się przez Panią/Pana z newslettera, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych w celach marketingowych do czasu cofnięcia zgody na kontakt danym kanałem komunikacji.
  • Posiada Pani/Pan prawo dostępu do swoich danych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo do cofnięcia zgody na przetwarzanie danych w celach marketingowych w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.
  • Posiada Pani/Pan prawo do wniesienia skargi do Urzędu Ochrony Danych Osobowych, jeśli uzna Pani/Pan, że przetwarzanie danych osobowych narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych.
  • Podanie danych osobowych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu otrzymywania newslettera oraz w celach marketingowych, jeśli wyraził(a) Pani/Pan zgodę na kontakt w celach marketingowych danym kanałem komunikacji.

Paliwa TotalEnergies - jakość i cena w trosce o Twój biznes