Shell Franczyza

Rompetrol ze stratą w 2023 r.

Rumuńska spółka Rompetrol Rafinare podała, że zakończyła ubiegły rok wstępną skonsolidowaną stratą netto w wysokości 270,5 mln USD (249,5 mln euro) w porównaniu z zyskiem netto w wysokości 90,3 mln USD w 2022 r.

Taki roczny rezultat jest skutkiem zmienności międzynarodowych cen ropy naftowej i produktów rafinowanych - podała spółka we wstępnym raporcie finansowym. Notowania cen benzyny spadły w 2023 roku o 14 proc., a oleju napędowego o 21 proc.

Skonsolidowany obrót brutto Rompetrolu w zeszłym roku spadł o 19 proc. do 5,33 miliarda USD, podczas gdy zysk przed odsetkami, podatkami, amortyzacją i amortyzacją (EBITDA) spadł o 57 proc. do 201,2 mlna USD.

Segment rafineryjny spółki odpowiadał za większość ujemnego wyniku netto w 2023 roku, odnotowując stratę netto w wysokości 227,3 mln USD. Dział petrochemiczny zmniejszył stratę netto o 8 proc. do 79,2 mln USD, natomiast segment dystrybucji odnotował zysk netto w wysokości 35,4 mln USD, co oznacza wzrost o 9 proc. rok do roku.

W 2023 roku rafineria Petromidia Navodari należąca do firmy Rompetrol przerobiła około 5 mln ton surowców, co oznacza spadek o 5 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim. Petromidia wyprodukowała prawie 3,9 mln ton paliw, z czego 65 proc. trafiło na rynek krajowy.

Wolumen przerobu surowców w 2023 roku przez rafinerię Vega, jedynego producenta asfaltów i heksanu w Rumunii, w ujęciu rok do roku wyniósł 374 tys. ton w porównaniu do 373 tys. ton przerobionych w 2022 roku.

W 2023 roku Rompetrol wpłacił składkę solidarnościową w wysokości 128 mln USD za 2022 rok. Firma przewiduje, że w 2023 roku podatek ten obniży się do 31,1 mln USD.

Rompetrol Rafinare jest częścią KMG International, dawniej The Rompetrol Group, która jest w całości własnością kazachstańskiego państwowego przedsiębiorstwa energetycznego KazMunayGas Group. Głównymi akcjonariuszami Rompetrol Rafinare są KMG International z 48,1 proc. udziałem oraz państwo rumuńskie posiadające 44,7 proc. akcji, zaś pozostałe 7,2 proc. znajduje się w wolnym obrocie na giełdzie w Bukareszcie. Rompetrol Rafinare prowadzi dwie rafinerie, z których Petromidia Navodari jest największą w Rumunii.

Więcej w kategorii

USA, Europa i Chiny przejmą rynek wodoru do 2030 roku

USA, Europa i Chiny przejmą rynek wodoru do 2030 roku

Stany Zjednoczone, Europa i Chiny do końca dekady zapewnią 80 proc. produkcji wodoru dzięki zachętom podatkowym i dotacjom rządowym – uważają eksperci z którymi rozmawiała agencja Bloomberg.

Ile wynosi rzeczywiste wydobycie Nigerii?

Ile wynosi rzeczywiste wydobycie Nigerii?

Dwie odrębne agencje regulujące nigeryjski przemysł naftowy przedstawiły skrajnie różne dane dotyczące faktycznej produkcji ropy w kraju.

Lukoil Neftohim Burgas przeszedł na kazachską ropę

Lukoil Neftohim Burgas przeszedł na kazachską ropę

Rafineria Lukoil w Burgas zwiększyła dostawy ropy naftowej z Kazachstanu. W maju 2024 r. zakład przerobił już 80,4 tys. bbl/d gatunku KEBCO przy łącznym wolumenie przerobu na poziomie 130 tys. bbl/d.

W kwietniu Norwegia zwiększyła wydobycie ropy i gazu

W kwietniu Norwegia zwiększyła wydobycie ropy i gazu

Kwietniowa produkcja gazu w Norwegii nieznacznie wzrosła – o 1,3 proc. rok do roku, osiągając 10,4 mld m sześc., wynika z danych statystycznych kraju. Norweski rząd prognozował wydobycie gazu w kwietniu na poziomie 9,72 mld m sześc.

Wiadomości e-petrol.pl

Subskrybuj codzienne informacje z rynku paliw

Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, że:

  • Administratorem danych osobowych jest Information Market S.A. z siedzibą we Wrocławiu (53-613), przy ul. Stacyjnej 1/51.
  • Inspektorem ochrony danych w Information Market S.A. jest Magdalena Robak (71 787 69 69, iod @ informationmarket.pl).
  • Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane na podstawie: art. 6 pkt 1b ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych w zakresie dotyczącym otrzymywania newslettera.
  • Odbiorcami Pani/Pana danych osobowych będą jedynie podmioty, z którymi Information Market S.A. zawarł umowy powierzenia przetwarzania danych osobowych.
  • Pani/Pana dane osobowe nie będą przekazywane ani do państwa trzeciego, ani do organizacji międzynarodowej.
  • Pani/Pana dane osobowe będą przechowywane przez administratora do czasu wypisania się przez Panią/Pana z newslettera, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych w celach marketingowych do czasu cofnięcia zgody na kontakt danym kanałem komunikacji.
  • Posiada Pani/Pan prawo dostępu do swoich danych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo do cofnięcia zgody na przetwarzanie danych w celach marketingowych w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.
  • Posiada Pani/Pan prawo do wniesienia skargi do Urzędu Ochrony Danych Osobowych, jeśli uzna Pani/Pan, że przetwarzanie danych osobowych narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych.
  • Podanie danych osobowych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu otrzymywania newslettera oraz w celach marketingowych, jeśli wyraził(a) Pani/Pan zgodę na kontakt w celach marketingowych danym kanałem komunikacji.

Program Partnerski ENERGIA PALIW