Paliwa TotalEnergies - jakość i cena w trosce o Twój biznes

Popyt na paliwo lotnicze w Chinach wzrośnie

Według prognoz działu badawczego China National Petroleum, zużycie paliwa lotniczego w Chinach prawdopodobnie wzrośnie w tym roku o 13,1 proc. w związku ze wzrostem liczby pasażerów, jednak import ropy naftowej może pozostać na stałym poziomie.

Zużycie paliwa lotniczego może w tym roku osiągnąć 39,3 mln ton, a import ropy naftowej ma wzrosnąć o 0,1 proc. do 565 mln ton, czyli około 11,3 mln baryłek dziennie – podał w środę Instytut Badań Ekonomicznych i Technologicznych CNPC w swojej rocznej prognozie.

Oczekuje się, że popyt na naftę lotniczą będzie w tym roku nadal rosnąć, w miarę stopniowego wzrostu zainteresowania międzynarodowymi podróżami lotniczymi w Chinach po pandemii Covid-19.

Jak wynika z danych LSEG, ruch międzynarodowy pozostaje na niskim poziomie i na koniec 2023 r. wynosił 53 proc. poziomu sprzed pandemii. Oczekuje się, ze wraz ze wzrostem dochodów na mieszkańca i poprawiającą się infrastrukturą transportu lotniczego popyt na paliwo lotnicze w Chinach ma szansę wzrosnąć do poziomu 54 mln ton w 2030 r., aby osiągnąć szczyt w 2040 r.

Większa presja ekonomiczna wpłynęła na popyt na olej napędowy, kluczowe paliwo do samochodów ciężarowych w sektorze logistyki i budownictwa. CNPC spodziewa się, że zużycie oleju napędowego spadnie w tym roku o 2,8 proc. do 196 milionów ton, a wzrośnie zużycie benzyny o 1,3 proc. do 165 mln ton.

Analitycy prognozują, że popyt na benzynę w Chinach prawdopodobnie osiągnie szczyt w latach 2024–2025, w związku z postępującym w zawrotnym tempie rozwojem pojazdów elektrycznych. Z prognoz wynika także, że sprzedaż pojazdów elektrycznych będzie stanowić 40 proc. z około 23 mln całkowitej sprzedaży samochodów w tym roku.
Słowa kluczowe:

Więcej w kategorii

Chiny zwiększyły w pierwszym kwartale import rosyjskiej ropy

Chiny zwiększyły w pierwszym kwartale import rosyjskiej ropy

W pierwszych trzech miesiącach tego roku Chiny zwiększyły zakupy surowców naftowych z Federacji Rosyjskiej o 12,85 proc. w porównaniu do tego samego okresu 2023 roku. W ujęciu finansowym dostawy wzrosły o 17,9 proc. do 13,858 mld USD.

Helsinki chcą zablokować trasę rosyjskich tankowców przez Zatokę Fińską

Helsinki chcą zablokować trasę rosyjskich tankowców przez Zatokę Fińską

Fińska minister spraw zagranicznych oficjalnie ogłosiła swoje zamiary wprowadzenia zakazu pływania tankowcami „floty cieni” po Bałtyku.

Możliwe ograniczenia cen paliw na Węgrzech

Możliwe ograniczenia cen paliw na Węgrzech

Węgierski rząd rozważa możliwość ograniczenia cen paliw płynnych po wzroście cen ropy na świecie — podaje poniedziałkowa ‘’Rzeczpospolita’’.

Ruch lotniczy przekracza poziom sprzed pandemii

Ruch lotniczy przekracza poziom sprzed pandemii

W zeszłym tygodniu globalna aktywność lotnicza po raz pierwszy od czterech lat przekroczyła poziom sprzed pandemii, jednak popyt na paliwo do silników odrzutowych nie powrócił do pierwotnego poziomu, ponieważ nowsze floty samolotów stają się bardziej oszczędne pod względem zużycia paliwa i przewożą więcej pasażerów.

Wiadomości e-petrol.pl

Subskrybuj codzienne informacje z rynku paliw

Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, że:

  • Administratorem danych osobowych jest Information Market S.A. z siedzibą we Wrocławiu (53-613), przy ul. Stacyjnej 1/51.
  • Inspektorem ochrony danych w Information Market S.A. jest Magdalena Robak (71 787 69 69, iod @ informationmarket.pl).
  • Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane na podstawie: art. 6 pkt 1b ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych w zakresie dotyczącym otrzymywania newslettera.
  • Odbiorcami Pani/Pana danych osobowych będą jedynie podmioty, z którymi Information Market S.A. zawarł umowy powierzenia przetwarzania danych osobowych.
  • Pani/Pana dane osobowe nie będą przekazywane ani do państwa trzeciego, ani do organizacji międzynarodowej.
  • Pani/Pana dane osobowe będą przechowywane przez administratora do czasu wypisania się przez Panią/Pana z newslettera, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych w celach marketingowych do czasu cofnięcia zgody na kontakt danym kanałem komunikacji.
  • Posiada Pani/Pan prawo dostępu do swoich danych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo do cofnięcia zgody na przetwarzanie danych w celach marketingowych w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.
  • Posiada Pani/Pan prawo do wniesienia skargi do Urzędu Ochrony Danych Osobowych, jeśli uzna Pani/Pan, że przetwarzanie danych osobowych narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych.
  • Podanie danych osobowych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu otrzymywania newslettera oraz w celach marketingowych, jeśli wyraził(a) Pani/Pan zgodę na kontakt w celach marketingowych danym kanałem komunikacji.

Paliwa TotalEnergies - jakość i cena w trosce o Twój biznes