MOYA stacje paliw dopasowane do Twoich potrzeb!

Popyt na paliwo lotnicze w Chinach wzrośnie

Według prognoz działu badawczego China National Petroleum, zużycie paliwa lotniczego w Chinach prawdopodobnie wzrośnie w tym roku o 13,1 proc. w związku ze wzrostem liczby pasażerów, jednak import ropy naftowej może pozostać na stałym poziomie.

Zużycie paliwa lotniczego może w tym roku osiągnąć 39,3 mln ton, a import ropy naftowej ma wzrosnąć o 0,1 proc. do 565 mln ton, czyli około 11,3 mln baryłek dziennie – podał w środę Instytut Badań Ekonomicznych i Technologicznych CNPC w swojej rocznej prognozie.

Oczekuje się, że popyt na naftę lotniczą będzie w tym roku nadal rosnąć, w miarę stopniowego wzrostu zainteresowania międzynarodowymi podróżami lotniczymi w Chinach po pandemii Covid-19.

Jak wynika z danych LSEG, ruch międzynarodowy pozostaje na niskim poziomie i na koniec 2023 r. wynosił 53 proc. poziomu sprzed pandemii. Oczekuje się, ze wraz ze wzrostem dochodów na mieszkańca i poprawiającą się infrastrukturą transportu lotniczego popyt na paliwo lotnicze w Chinach ma szansę wzrosnąć do poziomu 54 mln ton w 2030 r., aby osiągnąć szczyt w 2040 r.

Większa presja ekonomiczna wpłynęła na popyt na olej napędowy, kluczowe paliwo do samochodów ciężarowych w sektorze logistyki i budownictwa. CNPC spodziewa się, że zużycie oleju napędowego spadnie w tym roku o 2,8 proc. do 196 milionów ton, a wzrośnie zużycie benzyny o 1,3 proc. do 165 mln ton.

Analitycy prognozują, że popyt na benzynę w Chinach prawdopodobnie osiągnie szczyt w latach 2024–2025, w związku z postępującym w zawrotnym tempie rozwojem pojazdów elektrycznych. Z prognoz wynika także, że sprzedaż pojazdów elektrycznych będzie stanowić 40 proc. z około 23 mln całkowitej sprzedaży samochodów w tym roku.
Słowa kluczowe:

Więcej w kategorii

MOL uruchomił pilotażową instalację zielonego wodoru

MOL uruchomił pilotażową instalację zielonego wodoru

W rafinerii Dunaj na Węgrzech MOL uruchomił pilotażową instalację do produkcji zielonego wodoru o mocy 10 MW. Podano, że jest to obecnie największa instalacja w regionie Europy Centralnej i Wschodniej.

OPEC spodziewa się latem wysokiego zapotrzebowania na paliwo

OPEC spodziewa się latem wysokiego zapotrzebowania na paliwo

OPEC w swoim kwietniowym raporcie przewiduje wysokie zużycie produktów naftowych w miesiącach letnich, a już w drugim kwartale wzrośnie globalny popyt na paliwo lotnicze.

Tankowce są poszukiwane i drogie

Tankowce są poszukiwane i drogie

Wysoki popyt na transport morski spowodował, że światowe ceny tankowców zarówno starych, używanych, jak i nowych osiągnęły rekordowy poziom. Eksperci zauważają, że ceny tankowców są obecnie na najwyższym poziomie od 15 lat.

Trader surowcowy komentuje cenę ropy

Trader surowcowy komentuje cenę ropy

Szef jednej z największych firm handlowych na świecie - Gunvor, Torbjorn Tornqvist, uważa, że obecna cena ropy naftowej wynosi 90 USD za baryłkę i odpowiada aktualnej równowadze podaży i popytu oraz warunkom geopolitycznym.

Wiadomości e-petrol.pl

Subskrybuj codzienne informacje z rynku paliw

Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, że:

  • Administratorem danych osobowych jest Information Market S.A. z siedzibą we Wrocławiu (53-613), przy ul. Stacyjnej 1/51.
  • Inspektorem ochrony danych w Information Market S.A. jest Magdalena Robak (71 787 69 69, iod @ informationmarket.pl).
  • Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane na podstawie: art. 6 pkt 1b ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych w zakresie dotyczącym otrzymywania newslettera.
  • Odbiorcami Pani/Pana danych osobowych będą jedynie podmioty, z którymi Information Market S.A. zawarł umowy powierzenia przetwarzania danych osobowych.
  • Pani/Pana dane osobowe nie będą przekazywane ani do państwa trzeciego, ani do organizacji międzynarodowej.
  • Pani/Pana dane osobowe będą przechowywane przez administratora do czasu wypisania się przez Panią/Pana z newslettera, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych w celach marketingowych do czasu cofnięcia zgody na kontakt danym kanałem komunikacji.
  • Posiada Pani/Pan prawo dostępu do swoich danych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo do cofnięcia zgody na przetwarzanie danych w celach marketingowych w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.
  • Posiada Pani/Pan prawo do wniesienia skargi do Urzędu Ochrony Danych Osobowych, jeśli uzna Pani/Pan, że przetwarzanie danych osobowych narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych.
  • Podanie danych osobowych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu otrzymywania newslettera oraz w celach marketingowych, jeśli wyraził(a) Pani/Pan zgodę na kontakt w celach marketingowych danym kanałem komunikacji.

Zapraszamy na prezentację zakładu produkcyjnego I-MAXIMUM