MOYA stacje paliw dopasowane do Twoich potrzeb!

Amerykańskie rafinerie potrzebują inwestycji

Wskaźniki branżowe pokazują, że wartość amerykańskich rafinerii spadła od 2008 r. o jedną trzecią, dlatego inwestorom nie spieszy się z inwestowaniem w aktywa rafineryjne.

W ubiegłym roku ogłoszono wiele dużych fuzji i przejęć w amerykańskim sektorze łupkowym, ale w sektorze tradycyjnej rafinacji ropy naftowej takich transakcji prawie nie było. Teraz sprzedaż zakładów nie jest opłacalna, bowiem przez ostatnie lata nie były w nich realizowane inwestycje.

Rafineria Par Pacific sfinalizowała przejęcie fabryki w Billings w stanie Montana za 310 mln USD. Był to owoc wieloletnich wysiłków ExxonMobil na rzecz sprzedaży fabryki i zamknął się w dolnej granicy oczekiwanego przedziału 300–600 mln USD. Delta Airlines od kilku lat chce zbyć rafinerię Trainer w Pensylwanii. Phillips66, trzecia co do wielkości prywatna rafineria ropy naftowej w Stanach Zjednoczonych, próbuje sprzedać kilka mniejszych rafinerii w ramach zbycia aktywów o wartości 3 mld USD.

Venezuelan Citgo jest właścicielem trzech rafinerii w Teksasie, Luizjanie i Illinois o łącznej mocy 805 tys. baryłek dziennie. Są one wystawione sprzedaż w ramach aukcji sądowej w Stanach Zjednoczonych w sprawie uregulowania długów Wenezueli. Jednak na razie nikt nie chce ich kupić.

Szczyt zużycia tego ropy naftowej osiągnął maksimum w 2018 r. (9,3 mln baryłek dziennie), a od 2025 r. wg prognoz rządu ma spadać. Międzynarodowa Agencja Energetyczna uważa, że popyt na benzyny w Stanach Zjednoczonych spadnie o około 5 mln baryłek dziennie do 2030 roku za sprawą pojazdów elektrycznych - rafinerie na zachodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych już to odczuwają, bo spadły zakupy na przykład w bardzo „zielonej” Kalifornii.

Ponadto rosnące koszty konserwacji i konieczne modernizacje związane z utrzymaniem sprawności starzejących się zakładów również odstraszają potencjalnych nabywców rafinerii.

Valero, Marathon i Phillips66 zamknęły w ubiegłym roku z powodu napraw 280 tys. bbl/d mocy produkcyjnych rafinacji ropy naftowej. Z dokumentów Phillips66 wynika, że w 2023 r. wydał 786 mln USD na konserwację rafinerii.

Rafineria LyondellBasell w Houston o wydajności 260 tys. baryłek dziennie, której zamknięcie zaplanowano na przyszły rok po dwóch nieudanych próbach sprzedaży, będzie wymagała modernizacji o wartości około 1 mld USD aby móc dalej działać. Shell zamknął już rafinerię Convent o mocy 240 tys. baryłek dziennie w Luizjanie, bo nie mógł znaleźć na nią kupca. Siedem innych rafinerii w Ameryce Północnej zmniejszyło moce rafineryjne o 1 mln bbl/d, po czym całkowicie je zamknęło.

Więcej w kategorii

Pożary zagrażają produkcji ropy w Kanadzie

Pożary zagrażają produkcji ropy w Kanadzie

Władze Alberty, gdzie wydobywa się kanadyjską ropę, wydały pierwszy w tym roku nakaz ewakuacji w związku z rozprzestrzenianiem się pożarów.

Halliburton podnosi prognozę zysków

Halliburton podnosi prognozę zysków

Spółka Halliburton Company odnotowała nieco wyższe od oczekiwanych skorygowane zyski za pierwszy kwartał, spowodowane rosnącym międzynarodowym popytem na usługi związane z polami naftowymi.

Wenezuela wraca do sprzedaży ropy za kryptowaluty

Wenezuela wraca do sprzedaży ropy za kryptowaluty

Wenezuelski państwowy koncern naftowy PDVSA chce zwiększyć wykorzystanie cyfrowej waluty w sprzedaży ropy i paliw w związku z powrotem amerykańskich sankcji naftowych.

Oman chce zwiększyć wydobycie węglowodorów

Oman chce zwiększyć wydobycie węglowodorów

Oman planuje do końca roku wystawić na aukcji kilka bloków naftowo-gazowych na szelfie Morza Arabskiego, powiedział szef Ministerstwa Energii Salim al-Awfi. Przetargi na nowe obszary wydobywcze mają się odbywać co roku.

Wiadomości e-petrol.pl

Subskrybuj codzienne informacje z rynku paliw

Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, że:

  • Administratorem danych osobowych jest Information Market S.A. z siedzibą we Wrocławiu (53-613), przy ul. Stacyjnej 1/51.
  • Inspektorem ochrony danych w Information Market S.A. jest Magdalena Robak (71 787 69 69, iod @ informationmarket.pl).
  • Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane na podstawie: art. 6 pkt 1b ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych w zakresie dotyczącym otrzymywania newslettera.
  • Odbiorcami Pani/Pana danych osobowych będą jedynie podmioty, z którymi Information Market S.A. zawarł umowy powierzenia przetwarzania danych osobowych.
  • Pani/Pana dane osobowe nie będą przekazywane ani do państwa trzeciego, ani do organizacji międzynarodowej.
  • Pani/Pana dane osobowe będą przechowywane przez administratora do czasu wypisania się przez Panią/Pana z newslettera, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych w celach marketingowych do czasu cofnięcia zgody na kontakt danym kanałem komunikacji.
  • Posiada Pani/Pan prawo dostępu do swoich danych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo do cofnięcia zgody na przetwarzanie danych w celach marketingowych w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.
  • Posiada Pani/Pan prawo do wniesienia skargi do Urzędu Ochrony Danych Osobowych, jeśli uzna Pani/Pan, że przetwarzanie danych osobowych narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych.
  • Podanie danych osobowych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu otrzymywania newslettera oraz w celach marketingowych, jeśli wyraził(a) Pani/Pan zgodę na kontakt w celach marketingowych danym kanałem komunikacji.

Zapraszamy na prezentację zakładu produkcyjnego I-MAXIMUM
Pozostałe aktualności
Zakaz sprzedaży alkoholu na stacjach benzynowych dzieli Polaków

Zakaz sprzedaży alkoholu na stacjach benzynowych dzieli Polaków

Rząd Donalda Tusk rozważa wprowadzenie zakazu sprzedaży alkoholu na stacjach benzynowych w Polsce. W mediach pojawiają się przeciwstawne opinie ekspertów rynku i polityków w tej sprawie. W sondażu IBRiS dla Radia ZET wypowiadający się Polacy także są podzieleni.

Orlen chce podzielić się zyskiem z akcjonariuszami

Orlen chce podzielić się zyskiem z akcjonariuszami

Zarząd Orlenu poinformował, że postanowił zaproponować Zwyczajnemu Walnemu Zgromadzeniu spółki, by zysk netto za 2023 rok w wysokości 21 mld zł podzielić na dywidendę i kapitał zapasowy.

Wyciek oleju napędowego w bazie paliw

Wyciek oleju napędowego w bazie paliw

Do delegatury Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska (WIOŚ) w Toruniu wpłynęło zgłoszenie dotyczące uszkodzenia podziemnego rurociągu z paliwem na terenie Bazy Paliw w Zamku Bierzgłowskim.

MAE spodziewa się wzrostu sprzedaży pojazdów elektrycznych

MAE spodziewa się wzrostu sprzedaży pojazdów elektrycznych

Choć branża motoryzacyjna obawia się spowolnienia sprzedaży na kluczowych rynkach, to Międzynarodowa Agencja Energetyczna (MAE) w dalszym ciągu utrzymuje bardzo optymistyczne stanowisko w sprawie tempa rozwoju światowego rynku pojazdów elektrycznych.

Bardzo szybkie ładowarki od Orlenu

Bardzo szybkie ładowarki od Orlenu

Należący do koncernu naftowego Orlen fundusz kupił udziały w spółce Euroloop, producencie ultraszybkich stacji dla pojazdów elektrycznych – wynika z ustaleń dziennika ‘’Rzeczpospolita’’.