Paliwa TotalEnergies - jakość i cena w trosce o Twój biznes

Nie wszyscy producenci OPEC realizują zapowiedziane cięcia

Produkcja ropy naftowej w OPEC spadła w styczniu o 350 tys. baryłek dziennie, gdy rozpoczęły się ostatnie dobrowolne cięcia wydobycia, ale nie wszyscy ci, którzy zadeklarowali redukcje, dotrzymali obietnic.

Produkcja ropy naftowej OPEC wszystkich 12 członków spadła w styczniu o 350 tys. baryłek dziennie do 26,342 mln baryłek dziennie. Krajem, który w największym stopniu przyczynił się do cięć była Libia, jeden z trzech członków OPEC (obok Iranu i Wenezueli) zwolnionych z przestrzegania limitów – wynika z danych Organizacji.

Produkcja ropy w Libii spadła w styczniu o 162 tys. baryłek dziennie w porównaniu z grudniem, ponieważ afrykański producent został zmuszony do zamknięcia w pierwszych dniach Nowego Roku swojego największego pola naftowego El Sharara, tymczasowo usuwając z rynku około 300 tys. baryłek dziennie. Siła wyższa dotycząca produkcji została zniesiona 21 stycznia.

Spośród członków OPEC, którzy zobowiązali się do dobrowolnych cięć w pierwszym kwartale 2024 r., Arabia Saudyjska podtrzymała swój cel produkcyjny, jakim jest wydobycie około 9 mln baryłek dziennie do końca marca 2024 r., w ramach jednostronnej dodatkowej obniżki o 1 mln baryłek dziennie rozpoczętej w lipcu 2023.

Kuwejt i Algieria mniej więcej wywiązały się ze swoich zobowiązań, przy czym Kuwejt ograniczył wydobycie ropy o 109 tys. baryłek dziennie w porównaniu z obietnicą ograniczenia wydobycia o 135 tys. baryłek dziennie, a Algieria ograniczyła wydobycie o 46 tys. baryłek dziennie w porównaniu z obiecaną pod koniec listopada obniżką o 51 tys. baryłek dziennie.

Zjednoczone Emiraty Arabskie (ZEA) deklarowały obniżkę wydobycia o 163 tys. baryłek dziennie, ale ich nowy limit od stycznia 2024 r. jest o 200 tys. baryłek dziennie wyższy i wynosi 3,219 mln baryłek dziennie. Wygląda zatem na to, że Zjednoczone Emiraty Arabskie trzymają się obniżek, ponieważ ich produkcja w styczniu wyniosła 2,927 mln baryłek dziennie, czyli tylko o 31 tys. baryłek dziennie więcej niż w grudniu, kiedy ich kwoty były niższe.

Członkiem OPEC, który w największym stopniu nie osiągnął zadowalających wyników, był Irak, drugi co do wielkości producent należący do Organizacji. Według źródeł wtórnych OPEC Irak obniżył w styczniu wydobycie ropy o 98 tys. baryłek dziennie do 4,194 mln baryłek dziennie. Można to porównać z zadeklarowaną obniżką o 223 tys. baryłek dziennie.

Na początku tygodnia minister ropy Hayan Abdel-Ghani powiedział, że Irak zobowiązał się do dobrowolnej redukcji wydobycia w ramach porozumienia OPEC+ i będzie produkował nie więcej niż 4 miliony baryłek ropy dziennie.
Słowa kluczowe:

Więcej w kategorii

Pożary zagrażają produkcji ropy w Kanadzie

Pożary zagrażają produkcji ropy w Kanadzie

Władze Alberty, gdzie wydobywa się kanadyjską ropę, wydały pierwszy w tym roku nakaz ewakuacji w związku z rozprzestrzenianiem się pożarów.

Halliburton podnosi prognozę zysków

Halliburton podnosi prognozę zysków

Spółka Halliburton Company odnotowała nieco wyższe od oczekiwanych skorygowane zyski za pierwszy kwartał, spowodowane rosnącym międzynarodowym popytem na usługi związane z polami naftowymi.

Wenezuela wraca do sprzedaży ropy za kryptowaluty

Wenezuela wraca do sprzedaży ropy za kryptowaluty

Wenezuelski państwowy koncern naftowy PDVSA chce zwiększyć wykorzystanie cyfrowej waluty w sprzedaży ropy i paliw w związku z powrotem amerykańskich sankcji naftowych.

Oman chce zwiększyć wydobycie węglowodorów

Oman chce zwiększyć wydobycie węglowodorów

Oman planuje do końca roku wystawić na aukcji kilka bloków naftowo-gazowych na szelfie Morza Arabskiego, powiedział szef Ministerstwa Energii Salim al-Awfi. Przetargi na nowe obszary wydobywcze mają się odbywać co roku.

Wiadomości e-petrol.pl

Subskrybuj codzienne informacje z rynku paliw

Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, że:

  • Administratorem danych osobowych jest Information Market S.A. z siedzibą we Wrocławiu (53-613), przy ul. Stacyjnej 1/51.
  • Inspektorem ochrony danych w Information Market S.A. jest Magdalena Robak (71 787 69 69, iod @ informationmarket.pl).
  • Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane na podstawie: art. 6 pkt 1b ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych w zakresie dotyczącym otrzymywania newslettera.
  • Odbiorcami Pani/Pana danych osobowych będą jedynie podmioty, z którymi Information Market S.A. zawarł umowy powierzenia przetwarzania danych osobowych.
  • Pani/Pana dane osobowe nie będą przekazywane ani do państwa trzeciego, ani do organizacji międzynarodowej.
  • Pani/Pana dane osobowe będą przechowywane przez administratora do czasu wypisania się przez Panią/Pana z newslettera, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych w celach marketingowych do czasu cofnięcia zgody na kontakt danym kanałem komunikacji.
  • Posiada Pani/Pan prawo dostępu do swoich danych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo do cofnięcia zgody na przetwarzanie danych w celach marketingowych w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.
  • Posiada Pani/Pan prawo do wniesienia skargi do Urzędu Ochrony Danych Osobowych, jeśli uzna Pani/Pan, że przetwarzanie danych osobowych narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych.
  • Podanie danych osobowych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu otrzymywania newslettera oraz w celach marketingowych, jeśli wyraził(a) Pani/Pan zgodę na kontakt w celach marketingowych danym kanałem komunikacji.

Mercure Warszawa Centrum, 24-25 kwietnia 2024
Pozostałe aktualności
Zakaz sprzedaży alkoholu na stacjach benzynowych dzieli Polaków

Zakaz sprzedaży alkoholu na stacjach benzynowych dzieli Polaków

Rząd Donalda Tusk rozważa wprowadzenie zakazu sprzedaży alkoholu na stacjach benzynowych w Polsce. W mediach pojawiają się przeciwstawne opinie ekspertów rynku i polityków w tej sprawie. W sondażu IBRiS dla Radia ZET wypowiadający się Polacy także są podzieleni.

Orlen chce podzielić się zyskiem z akcjonariuszami

Orlen chce podzielić się zyskiem z akcjonariuszami

Zarząd Orlenu poinformował, że postanowił zaproponować Zwyczajnemu Walnemu Zgromadzeniu spółki, by zysk netto za 2023 rok w wysokości 21 mld zł podzielić na dywidendę i kapitał zapasowy.

Wyciek oleju napędowego w bazie paliw

Wyciek oleju napędowego w bazie paliw

Do delegatury Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska (WIOŚ) w Toruniu wpłynęło zgłoszenie dotyczące uszkodzenia podziemnego rurociągu z paliwem na terenie Bazy Paliw w Zamku Bierzgłowskim.

MAE spodziewa się wzrostu sprzedaży pojazdów elektrycznych

MAE spodziewa się wzrostu sprzedaży pojazdów elektrycznych

Choć branża motoryzacyjna obawia się spowolnienia sprzedaży na kluczowych rynkach, to Międzynarodowa Agencja Energetyczna (MAE) w dalszym ciągu utrzymuje bardzo optymistyczne stanowisko w sprawie tempa rozwoju światowego rynku pojazdów elektrycznych.

Bardzo szybkie ładowarki od Orlenu

Bardzo szybkie ładowarki od Orlenu

Należący do koncernu naftowego Orlen fundusz kupił udziały w spółce Euroloop, producencie ultraszybkich stacji dla pojazdów elektrycznych – wynika z ustaleń dziennika ‘’Rzeczpospolita’’.