MOYA stacje paliw dopasowane do Twoich potrzeb!

Problemy logistyczne podbijają cenę diesla

Ceny oleju napędowego w Europie rosną z powodu zmniejszającej się podaży spowodowanej zakłóceniami w żegludze na Morzu Czerwonym. To może wystawić na próbę odporność europejskich gospodarek, którym w ostatnich miesiącach grozi recesja.

Wiele tankowców omija obecnie trasę Morze Czerwone/Kanał Sueski i statki odbywają dłuższą podróż wokół Przylądka Dobrej Nadziei w Afryce. W efekcie dostawy oleju napędowego do Europy z Azji podrożały w związku ze wzrostem stawek frachtu i ubezpieczenia.

Według danych opublikowanych przez „ Financial Times”, światowy punkt odniesienia dla cen oleju napędowego, czyli kontrakty terminowe na olej napędowy, podrożały o 15 proc. w nieco ponad miesiąc.

Firma Argus ocenia, że kolejną oznaką zakłóceń na rynku w Europie spowodowanych problemami z Kanałem Sueskim jest premia za załadunek oleju napędowego w węźle handlowym Amsterdam-Rotterdam-Antwerpia (ARA) w stosunku do ropy naftowej North Sea Dated, która wzrosła pod koniec ubiegłego tygodnia do 29,29 USD za baryłkę i według szacunków Argusa jest najwyższa od siedmiu tygodni.

Analitycy twierdzą, że w nadchodzących tygodniach kontrakty terminowe i ceny detaliczne oleju napędowego w Europie jeszcze bardziej wzrosną w związku z zakłóceniami w Kanale Sueskim i wyższymi kosztami transportu wynikającymi z trasy tankowców wokół Afryki.

Dziennik „Financial Times” podał, że w związku z niższymi wolumenami oleju napędowego przepływającymi przez Kanał Sueski w drodze do Europy z Azji, europejscy nabywcy stają się coraz bardziej uzależnieni od importu z USA. Jednak rozpoczęte prace konserwacyjne w kilku rafineriach w Stanach Zjednoczonych spowodują, że ilości oleju napędowego dostępne na eksport do Europy będą mniejsze, co spowoduje dalszy wzrost kontraktów terminowych i cen detalicznych, potencjalnie nakładając kolejne obciążenie cenowe na borykające się z trudnościami gospodarki w Europie.

Więcej w kategorii

Chiny zwiększyły w pierwszym kwartale import rosyjskiej ropy

Chiny zwiększyły w pierwszym kwartale import rosyjskiej ropy

W pierwszych trzech miesiącach tego roku Chiny zwiększyły zakupy surowców naftowych z Federacji Rosyjskiej o 12,85 proc. w porównaniu do tego samego okresu 2023 roku. W ujęciu finansowym dostawy wzrosły o 17,9 proc. do 13,858 mld USD.

Helsinki chcą zablokować trasę rosyjskich tankowców przez Zatokę Fińską

Helsinki chcą zablokować trasę rosyjskich tankowców przez Zatokę Fińską

Fińska minister spraw zagranicznych oficjalnie ogłosiła swoje zamiary wprowadzenia zakazu pływania tankowcami „floty cieni” po Bałtyku.

Możliwe ograniczenia cen paliw na Węgrzech

Możliwe ograniczenia cen paliw na Węgrzech

Węgierski rząd rozważa możliwość ograniczenia cen paliw płynnych po wzroście cen ropy na świecie — podaje poniedziałkowa ‘’Rzeczpospolita’’.

Ruch lotniczy przekracza poziom sprzed pandemii

Ruch lotniczy przekracza poziom sprzed pandemii

W zeszłym tygodniu globalna aktywność lotnicza po raz pierwszy od czterech lat przekroczyła poziom sprzed pandemii, jednak popyt na paliwo do silników odrzutowych nie powrócił do pierwotnego poziomu, ponieważ nowsze floty samolotów stają się bardziej oszczędne pod względem zużycia paliwa i przewożą więcej pasażerów.

Wiadomości e-petrol.pl

Subskrybuj codzienne informacje z rynku paliw

Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, że:

  • Administratorem danych osobowych jest Information Market S.A. z siedzibą we Wrocławiu (53-613), przy ul. Stacyjnej 1/51.
  • Inspektorem ochrony danych w Information Market S.A. jest Magdalena Robak (71 787 69 69, iod @ informationmarket.pl).
  • Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane na podstawie: art. 6 pkt 1b ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych w zakresie dotyczącym otrzymywania newslettera.
  • Odbiorcami Pani/Pana danych osobowych będą jedynie podmioty, z którymi Information Market S.A. zawarł umowy powierzenia przetwarzania danych osobowych.
  • Pani/Pana dane osobowe nie będą przekazywane ani do państwa trzeciego, ani do organizacji międzynarodowej.
  • Pani/Pana dane osobowe będą przechowywane przez administratora do czasu wypisania się przez Panią/Pana z newslettera, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych w celach marketingowych do czasu cofnięcia zgody na kontakt danym kanałem komunikacji.
  • Posiada Pani/Pan prawo dostępu do swoich danych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo do cofnięcia zgody na przetwarzanie danych w celach marketingowych w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.
  • Posiada Pani/Pan prawo do wniesienia skargi do Urzędu Ochrony Danych Osobowych, jeśli uzna Pani/Pan, że przetwarzanie danych osobowych narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych.
  • Podanie danych osobowych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu otrzymywania newslettera oraz w celach marketingowych, jeśli wyraził(a) Pani/Pan zgodę na kontakt w celach marketingowych danym kanałem komunikacji.

Zapraszamy na prezentację zakładu produkcyjnego I-MAXIMUM