MOYA stacje paliw dopasowane do Twoich potrzeb!

Problemy na Morzu Czerwonym odbijają się na zyskach międzynarodowych firm

Firmy z różnych branż odnotowują spadek zysków w wyniku ataków na statki na Morzu Czerwonym. Rosną jedynie cenniki przewoźników i kurs ich akcji.

Sytuacja na Morzu Czerwonym pokazuje globalny charakter współczesnego biznesu: w wyniku ataków Huti w jednym regionie firmy na całym świecie zaczęły doświadczać problemów. Rentowność międzynarodowych firm z różnych branż zaczęła spadać – podała agencja Bloomberg.

Dziennikarze cytują raporty różnych firm na temat problemów. Na przykład Tesla przygotowuje się do zamknięcia fabryki w Niemczech na dwa tygodnie z powodu zakłóceń w dostawach, a Volvo Car wstrzyma produkcję w Belgii przez 3 dni. Angielskie Tesco, Marks & Spencer i Next rozmawiają o potencjalnym wzroście cen swoich produktów. To właśnie branża motoryzacyjna i handel detaliczny są najbardziej narażone na problemy z powodu zakłóceń krótkich dostaw lub opóźnień w transportach, które spowodowane są koniecznością wysyłania statków długą trasą przez Przylądek Dobrej Nadziei.

Rosną natomiast stawki frachtów i koszty ubezpieczeń, co w przyszłości będzie miało wpływ na przyspieszenie inflacji w Europie – prognozuje agencja Bloomberg. Korzyści odnoszą za to firmy transportowe – teraz otrzymują za swoje usługi znacznie więcej. Akcje Moller-Maersk, Hapag-Lloyd, ZIM Integrated Shipping, Mitsui tylko rosną. Analitycy uważają, że absolutnym zwycięzcą są firmy z branży transportu lotniczego.

Co dziwne, rozwój negatywnego scenariusza na Bliskim Wschodzie nie miał prawie żadnego wpływu na rynek ropy, gdzie ceny są nadal stabilne. Być może, jeśli konflikt będzie się przedłużał, branża handlu „czarnym złotem” również zacznie odczuwać problemy. Maleje bowiem liczba tankowców przewożących ropę i gaz przez Cieśninę Bab el-Mandeb i oczywiście przez Kanał Sueski, łączący wody Europy i Azji.
Słowa kluczowe:

Więcej w kategorii

Chiny zwiększyły w pierwszym kwartale import rosyjskiej ropy

Chiny zwiększyły w pierwszym kwartale import rosyjskiej ropy

W pierwszych trzech miesiącach tego roku Chiny zwiększyły zakupy surowców naftowych z Federacji Rosyjskiej o 12,85 proc. w porównaniu do tego samego okresu 2023 roku. W ujęciu finansowym dostawy wzrosły o 17,9 proc. do 13,858 mld USD.

Helsinki chcą zablokować trasę rosyjskich tankowców przez Zatokę Fińską

Helsinki chcą zablokować trasę rosyjskich tankowców przez Zatokę Fińską

Fińska minister spraw zagranicznych oficjalnie ogłosiła swoje zamiary wprowadzenia zakazu pływania tankowcami „floty cieni” po Bałtyku.

Możliwe ograniczenia cen paliw na Węgrzech

Możliwe ograniczenia cen paliw na Węgrzech

Węgierski rząd rozważa możliwość ograniczenia cen paliw płynnych po wzroście cen ropy na świecie — podaje poniedziałkowa ‘’Rzeczpospolita’’.

Ruch lotniczy przekracza poziom sprzed pandemii

Ruch lotniczy przekracza poziom sprzed pandemii

W zeszłym tygodniu globalna aktywność lotnicza po raz pierwszy od czterech lat przekroczyła poziom sprzed pandemii, jednak popyt na paliwo do silników odrzutowych nie powrócił do pierwotnego poziomu, ponieważ nowsze floty samolotów stają się bardziej oszczędne pod względem zużycia paliwa i przewożą więcej pasażerów.

Wiadomości e-petrol.pl

Subskrybuj codzienne informacje z rynku paliw

Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, że:

  • Administratorem danych osobowych jest Information Market S.A. z siedzibą we Wrocławiu (53-613), przy ul. Stacyjnej 1/51.
  • Inspektorem ochrony danych w Information Market S.A. jest Magdalena Robak (71 787 69 69, iod @ informationmarket.pl).
  • Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane na podstawie: art. 6 pkt 1b ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych w zakresie dotyczącym otrzymywania newslettera.
  • Odbiorcami Pani/Pana danych osobowych będą jedynie podmioty, z którymi Information Market S.A. zawarł umowy powierzenia przetwarzania danych osobowych.
  • Pani/Pana dane osobowe nie będą przekazywane ani do państwa trzeciego, ani do organizacji międzynarodowej.
  • Pani/Pana dane osobowe będą przechowywane przez administratora do czasu wypisania się przez Panią/Pana z newslettera, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych w celach marketingowych do czasu cofnięcia zgody na kontakt danym kanałem komunikacji.
  • Posiada Pani/Pan prawo dostępu do swoich danych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo do cofnięcia zgody na przetwarzanie danych w celach marketingowych w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.
  • Posiada Pani/Pan prawo do wniesienia skargi do Urzędu Ochrony Danych Osobowych, jeśli uzna Pani/Pan, że przetwarzanie danych osobowych narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych.
  • Podanie danych osobowych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu otrzymywania newslettera oraz w celach marketingowych, jeśli wyraził(a) Pani/Pan zgodę na kontakt w celach marketingowych danym kanałem komunikacji.

Mercure Warszawa Centrum, 24-25 kwietnia 2024