Magazyn Branżowych Inspiracji

Możliwe duże przejęcie w australijskiej branży naftowo-gazowej

Dwie największe australijskie spółki naftowo-gazowe, Woodside Energy i Santos, rozpoczęły rozmowy na temat potencjalnej fuzji. W jej wyniku Woodside może stać się australijskim liderem naftowo-gazowym.

Kwota transakcji jest znacząca, co sprawia, że potencjalne przejęcie będzie miało nie mniejszą skalę niż ostatnie transakcje w USA, gdzie Chevron i Exxon chcą przejąć spółki zajmujące się ropą łupkową.

Australijska spółka Woodside Energy, wyceniana na 57 mld USD, stwierdziła, że jest za wcześnie, aby mówić o zawarciu umowy. Jednakże proces negocjacji jest w toku. Santos, wyceniany na 22 mld USD, potwierdził rozmowy o przejęciu, dodając, że „rozważa szereg alternatywnych opcji strukturalnych”.

Woodside niedawno zakończył w 2022 r. przejęcie działalności naftowej koncernu BHP, czyniąc z siebie globalnego gracza z aktywami zagranicznymi w USA, Algierii i Kanadzie. Transakcja zbiegła się w czasie ze wzrostem cen ropy i gazu, co przyniosło spółce rekordowe zyski.

„Financial Times” wyraźnie sugeruje, że Santos nie ma wielu opcji. W ostatnich latach spółka stanęła przed presją inwestorów, aby podzielić spółkę w celu oddzielenia aktywów LNG od krajowej działalności gazowej. Jeśli Woodside uda się przejąć Santosa, to firma stanie się niekwestionowanym liderem branży naftowej i gazowej w Australii.

Więcej w kategorii

Niższe marże rafineryjne indyjskich rafinerii

Niższe marże rafineryjne indyjskich rafinerii

Marże rafineryjne największych indyjskich rafinerii państwowych spadły w ostatnich miesiącach w związku z trudniejszym dostępem do rosyjskiej ropy i gwałtownie rosnącymi stawkami za fracht spowodowanymi przerwami w dostawach ropy przez Morze Czerwone, powiedzieli agencji Bloomberg analitycy i handlowcy.

Suncor ze świetnymi wynikami

Suncor ze świetnymi wynikami

Kanadyjska spółka Suncor Energy przekroczyła szacunki zysków za czwarty kwartał, gdyż jej produkcja z piasków roponośnych wzrosła do rekordowego poziomu, a łączna produkcja wydobywcza była drugą najwyższą w historii firmy.

Rafineria w Whiting może wrócić do pracy

Rafineria w Whiting może wrócić do pracy

Rafineria Whiting po awaryjnym wyłączeniu przygotowuje się do ponownego uruchomienia już w przyszłym tygodniu, a pełną wydajność osiągnie w marcu.

Kanały Panamski i Sueski z mniejszym ruchem statków

Kanały Panamski i Sueski z mniejszym ruchem statków

W raporcie Konferencji Narodów Zjednoczonych ds. Handlu i Rozwoju (UNCTAD) odnotowano znaczny spadek ruchu morskiego zarówno na Kanale Sueskim jak i Panamskim.

Wiadomości e-petrol.pl

Subskrybuj codzienne informacje z rynku paliw

Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, że:

  • Administratorem danych osobowych jest Information Market S.A. z siedzibą we Wrocławiu (53-613), przy ul. Stacyjnej 1/51.
  • Inspektorem ochrony danych w Information Market S.A. jest Magdalena Robak (71 787 69 69, iod @ informationmarket.pl).
  • Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane na podstawie: art. 6 pkt 1b ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych w zakresie dotyczącym otrzymywania newslettera.
  • Odbiorcami Pani/Pana danych osobowych będą jedynie podmioty, z którymi Information Market S.A. zawarł umowy powierzenia przetwarzania danych osobowych.
  • Pani/Pana dane osobowe nie będą przekazywane ani do państwa trzeciego, ani do organizacji międzynarodowej.
  • Pani/Pana dane osobowe będą przechowywane przez administratora do czasu wypisania się przez Panią/Pana z newslettera, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych w celach marketingowych do czasu cofnięcia zgody na kontakt danym kanałem komunikacji.
  • Posiada Pani/Pan prawo dostępu do swoich danych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo do cofnięcia zgody na przetwarzanie danych w celach marketingowych w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.
  • Posiada Pani/Pan prawo do wniesienia skargi do Urzędu Ochrony Danych Osobowych, jeśli uzna Pani/Pan, że przetwarzanie danych osobowych narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych.
  • Podanie danych osobowych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu otrzymywania newslettera oraz w celach marketingowych, jeśli wyraził(a) Pani/Pan zgodę na kontakt w celach marketingowych danym kanałem komunikacji.