Magazyn Branżowych Inspiracji

Astana zwiększa ceny tranzytu ropy z Rosji

Tranzyt rosyjskiej ropy do Chin i Uzbekistanu przez terytorium Kazachstanu od stycznia będzie droższy.

Kaztransoil podjął decyzję o podwyżce od przyszłego roku opłaty za tranzyt surowców na trasie Tuymazy – Omsk – Nowosybirsk – 2 (TON-2). Tą drogą ropa trafia do Zakładów Petrochemicznych w Pawłodar. Ponadto właśnie tamtędy ropa dostarczana jest z Rosji do Chin i Uzbekistanu.

Do końca 2023 r. cena za tranzyt wynosi 9,37 USD i ten plan taryfowy obowiązuje od kwietnia 2018 r. Od stycznia 2024 r. tranzyt będzie kosztować 11,28 USD netto za 1 tonę przy przepompowaniu 1 tys. km. Oznacza to, że za przepompowanie ropy na odcinku o długości 186,25 km firmy rosyjskie zapłacą 2,1 USD (obecnie płacą 1,75 USD za tonę).

Z informacji agencyjnych wynika, że przyszłym roku Uzbekistan nie zamierzał ograniczać zakupów ropy od Federacji Rosyjskiej, pozostawiając je na poziomie 1 mln ton. Wcześniej prezydent Kazachstanu Kassym-Jomart Tokajew mówił, że dla Astany istotne jest zwiększenie wolumenu ropy pompowanej z Federacji Rosyjskiej do Chin przez Kazachstan.

Warto także zauważyć, że Kazachstan jako jeden z ostatnich zdecydował się na podwyższenie ceł za tranzyt rosyjskiej ropy, wcześniej takie kroki podjęła kilkukrotnie Ukraina i Białoruś za tranzyt ropy rurociągiem „Przyjaźń”.
Słowa kluczowe:

Więcej w kategorii

Niższe marże rafineryjne indyjskich rafinerii

Niższe marże rafineryjne indyjskich rafinerii

Marże rafineryjne największych indyjskich rafinerii państwowych spadły w ostatnich miesiącach w związku z trudniejszym dostępem do rosyjskiej ropy i gwałtownie rosnącymi stawkami za fracht spowodowanymi przerwami w dostawach ropy przez Morze Czerwone, powiedzieli agencji Bloomberg analitycy i handlowcy.

Suncor ze świetnymi wynikami

Suncor ze świetnymi wynikami

Kanadyjska spółka Suncor Energy przekroczyła szacunki zysków za czwarty kwartał, gdyż jej produkcja z piasków roponośnych wzrosła do rekordowego poziomu, a łączna produkcja wydobywcza była drugą najwyższą w historii firmy.

Rafineria w Whiting może wrócić do pracy

Rafineria w Whiting może wrócić do pracy

Rafineria Whiting po awaryjnym wyłączeniu przygotowuje się do ponownego uruchomienia już w przyszłym tygodniu, a pełną wydajność osiągnie w marcu.

Kanały Panamski i Sueski z mniejszym ruchem statków

Kanały Panamski i Sueski z mniejszym ruchem statków

W raporcie Konferencji Narodów Zjednoczonych ds. Handlu i Rozwoju (UNCTAD) odnotowano znaczny spadek ruchu morskiego zarówno na Kanale Sueskim jak i Panamskim.

Wiadomości e-petrol.pl

Subskrybuj codzienne informacje z rynku paliw

Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, że:

  • Administratorem danych osobowych jest Information Market S.A. z siedzibą we Wrocławiu (53-613), przy ul. Stacyjnej 1/51.
  • Inspektorem ochrony danych w Information Market S.A. jest Magdalena Robak (71 787 69 69, iod @ informationmarket.pl).
  • Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane na podstawie: art. 6 pkt 1b ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych w zakresie dotyczącym otrzymywania newslettera.
  • Odbiorcami Pani/Pana danych osobowych będą jedynie podmioty, z którymi Information Market S.A. zawarł umowy powierzenia przetwarzania danych osobowych.
  • Pani/Pana dane osobowe nie będą przekazywane ani do państwa trzeciego, ani do organizacji międzynarodowej.
  • Pani/Pana dane osobowe będą przechowywane przez administratora do czasu wypisania się przez Panią/Pana z newslettera, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych w celach marketingowych do czasu cofnięcia zgody na kontakt danym kanałem komunikacji.
  • Posiada Pani/Pan prawo dostępu do swoich danych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo do cofnięcia zgody na przetwarzanie danych w celach marketingowych w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.
  • Posiada Pani/Pan prawo do wniesienia skargi do Urzędu Ochrony Danych Osobowych, jeśli uzna Pani/Pan, że przetwarzanie danych osobowych narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych.
  • Podanie danych osobowych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu otrzymywania newslettera oraz w celach marketingowych, jeśli wyraził(a) Pani/Pan zgodę na kontakt w celach marketingowych danym kanałem komunikacji.