Magazyn Branżowych Inspiracji

Sankcje na trzy kolejne tankowce przewożące rosyjską ropę

Władze USA kontynuują walkę z obchodzeniem sankcji i nałożyły kary na trzy kolejne statki przewożące rosyjską ropę naftową po cenach przekraczających pułap cenowy. Amerykanie wywierają też presję na kraje, pod których banderami pływają statki „floty cieni”.

Powodem nałożenia sankcji na tankowce HS Atnlantica, NS Champion i Victor Bakaev było podejrzenie, że statki te przewożą rosyjską ropę, która jest sprzedawana powyżej pułapu cenowego ustalonego przez Stany Zjednoczone i kraje G7.

W swoim oświadczeniu OFAC (Urząd Kontroli Aktywów Zagranicznych) podał, że ropa przewożona tymi tankowcami była sprzedawana po cenie powyżej limitu 70 USD za baryłkę.

Na razie liczba statków objętych sankcjami jest niewielka. Jak jednak podała agencja Reutera, powołując się na swoje źródła, USA, UE i Wielka Brytania wysłały pisma do odpowiednich władz w Liberii, Panamie i na Wyspach Marshalla – tankowce rosyjskiej „floty cieni” pływają głównie pod banderami tych krajów – z przekonującymi wnioskami o wzmocnienie kontroli nad przestrzeganiem transportu rosyjskiej ropy w cenach nie wyższych niż pułap cenowy.

Według Lloyd około 40 proc. statków „floty cieni” jest zarejestrowanych na Wyspach Marshalla.

Źródło agencji Reutera uważa, że presja na Panamę będzie skuteczna, gdyż kraj ten zazwyczaj zgadza się na żądania USA. Trudniej będzie z Liberią i Wyspami Marshalla.

Więcej w kategorii

Niższe marże rafineryjne indyjskich rafinerii

Niższe marże rafineryjne indyjskich rafinerii

Marże rafineryjne największych indyjskich rafinerii państwowych spadły w ostatnich miesiącach w związku z trudniejszym dostępem do rosyjskiej ropy i gwałtownie rosnącymi stawkami za fracht spowodowanymi przerwami w dostawach ropy przez Morze Czerwone, powiedzieli agencji Bloomberg analitycy i handlowcy.

Suncor ze świetnymi wynikami

Suncor ze świetnymi wynikami

Kanadyjska spółka Suncor Energy przekroczyła szacunki zysków za czwarty kwartał, gdyż jej produkcja z piasków roponośnych wzrosła do rekordowego poziomu, a łączna produkcja wydobywcza była drugą najwyższą w historii firmy.

Rafineria w Whiting może wrócić do pracy

Rafineria w Whiting może wrócić do pracy

Rafineria Whiting po awaryjnym wyłączeniu przygotowuje się do ponownego uruchomienia już w przyszłym tygodniu, a pełną wydajność osiągnie w marcu.

Kanały Panamski i Sueski z mniejszym ruchem statków

Kanały Panamski i Sueski z mniejszym ruchem statków

W raporcie Konferencji Narodów Zjednoczonych ds. Handlu i Rozwoju (UNCTAD) odnotowano znaczny spadek ruchu morskiego zarówno na Kanale Sueskim jak i Panamskim.

Wiadomości e-petrol.pl

Subskrybuj codzienne informacje z rynku paliw

Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, że:

  • Administratorem danych osobowych jest Information Market S.A. z siedzibą we Wrocławiu (53-613), przy ul. Stacyjnej 1/51.
  • Inspektorem ochrony danych w Information Market S.A. jest Magdalena Robak (71 787 69 69, iod @ informationmarket.pl).
  • Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane na podstawie: art. 6 pkt 1b ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych w zakresie dotyczącym otrzymywania newslettera.
  • Odbiorcami Pani/Pana danych osobowych będą jedynie podmioty, z którymi Information Market S.A. zawarł umowy powierzenia przetwarzania danych osobowych.
  • Pani/Pana dane osobowe nie będą przekazywane ani do państwa trzeciego, ani do organizacji międzynarodowej.
  • Pani/Pana dane osobowe będą przechowywane przez administratora do czasu wypisania się przez Panią/Pana z newslettera, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych w celach marketingowych do czasu cofnięcia zgody na kontakt danym kanałem komunikacji.
  • Posiada Pani/Pan prawo dostępu do swoich danych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo do cofnięcia zgody na przetwarzanie danych w celach marketingowych w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.
  • Posiada Pani/Pan prawo do wniesienia skargi do Urzędu Ochrony Danych Osobowych, jeśli uzna Pani/Pan, że przetwarzanie danych osobowych narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych.
  • Podanie danych osobowych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu otrzymywania newslettera oraz w celach marketingowych, jeśli wyraził(a) Pani/Pan zgodę na kontakt w celach marketingowych danym kanałem komunikacji.