Chiny znów zaczynają odbudowę rezerw ropy

W październiku chińskie rafinerie ponownie przestawiły się z przetwarzania na budowanie zapasów ropy w tempie ponad pół miliona baryłek dziennie – podał Clyde Russell z agencji Reutera w oparciu o oficjalne dane dotyczące importu i przerobu z Pekinu.

Russell poinformował, że w październiku chińskie rafinerie uzupełniały zapasy ropy w tempie 560 tys. baryłek dziennie w miarę spadku produkcji i wzrostu importu ropy. Jest to zgodne z zachowaniem rafinerii przez większą część roku. Według Russella chińskie rafinerie zwiększały zapasy przez siedem z dziesięciu pełnych miesięcy od początku 2023 r., a przez pozostałą część czerpały z zapasów.

Zwykle rafinerie korzystają z zapasów, gdy międzynarodowe ceny ropy zaczynają rosnąć. W tym roku ropa była brana z rezerw w kwietniu, lipcu i wrześniu.
Zmiany netto zapasów w ciągu dziesięciu miesięcy od stycznia wynoszą średnio 680 tys. baryłek dziennie.

Import Chin w zeszłym miesiącu wyniósł średnio 11,53 mln baryłek dziennie, co było nieco wyższą wartością niż średnia we wrześniu, wynosząca 11,13 mln baryłek dziennie.  

Zdaniem części analityków, krajowy popyt na ropę naftową słabnie. Przyczyną osłabienia był splot kilku czynników, m.in. niższych marż rafineryjnych, wyższego poziomu zapasów zarówno paliw, jak i ropy naftowej oraz wolniejszego niż oczekiwano wzrostu ruchu lotniczego.

Raport - Polski Rynek Paliw 2022/2023

Rynek paliw Polsce w latach 2022 i 2023 przechodził dynamiczne zmiany, dlatego w najnowszej edycji Raportu przygotowaliśmy zestawienie najważniejszych informacji, analiz cenowych i prognoz na rok 2024. 

Raport - Polski Rynek Paliw 2022/2023