Nadwyżka paliw na rynku amerykańskim

Z lipcowego niedoboru benzyny amerykański rynek paliw przeszedł się na październikową nadwyżkę, dlatego rafinerie ograniczają produkcję benzyny, a wraz z nią spada krajowe zużycie ropy.

Zapasy benzyny w Stanach Zjednoczonych spadły niemal dokładnie zgodnie ze średnią sezonową (stan na 10 listopada za poprzednie dziesięć lat) z nadwyżki wynoszącej 7 mln baryłek dwa tygodnie wcześniej, podała agencja Reutera. Jednak sama obecna nadwyżka jest reakcją na niezwykle duży deficyt w połowie lipca wynoszący 13 mln baryłek.

Według danych amerykańskiej Komisji ds. Handlu Kontraktami Terminowymi na Towary (Commodity Futures Trading Commission) zarządzający funduszami sprzedawali benzynę w ciągu dziewięciu z jedenastu tygodni (od 1 sierpnia do 17 października). Tempo sprzedaży było najszybsze od maja 2020 roku (w czasie pierwszej fali pandemii koronawirusa) i przewyższało maksima z lat 2017 i 2014.

W odpowiedzi rafinerie zwiększyły uzysk benzyny, zmniejszając produkcję oleju napędowego i innych średnich destylatów. We wrześniu i październiku zapasy benzyny, jak to zwykle bywa o tej porze roku, rosły, a nie spadały.

Takie działania rafinerii doprowadziły Stany Zjednoczone z deficytu w lipcu do nadwyżki w październiku, a marże produkcji benzyny spadły do średnio poniżej 10 dolarów za baryłkę w październiku, co stanowi jeden z najniższych poziomów od dekady.

Ponieważ marże stały się znacznie mniejsze, rafinerie miały motywację do zmniejszenia zużycia ropy naftowej i powrotu do produkcji oleju napędowego. 

Jednocześnie niższa konsumpcja doprowadziła do wzrostu zapasów ropy i przyspieszyła spadek jej cen.

Raport - Polski Rynek Paliw 2022/2023

Rynek paliw Polsce w latach 2022 i 2023 przechodził dynamiczne zmiany, dlatego w najnowszej edycji Raportu przygotowaliśmy zestawienie najważniejszych informacji, analiz cenowych i prognoz na rok 2024. 

Raport - Polski Rynek Paliw 2022/2023