MOYA stacje paliw dopasowane do Twoich potrzeb!

Czy zakaz dotyczący nowych samochodów spalinowych będzie opóźniony?

Wielka Brytania przesunie zakaz sprzedaży nowych samochodów osobowych i dostawczych z silnikiem benzynowym i wysokoprężnym z 2030 r. na 2035 r., oznajmił w środę premier Rishi Sunak, dodając, że potem samochody te nadal będzie można kupić na rynku wtórnym.

Premier Rishi Sunak złagodził kluczowe elementy zielonej agendy brytyjskiego rządu, w tym zakaz sprzedaży samochodów benzynowych, przedstawiając, jak to określił, „nowe podejście” do przeciwdziałania zmianom klimatycznym. W środowym przemówieniu w Londynie Sunak powiedział, że przesunie o pięć lat, do 2035 r., plan zakazujący sprzedaży nowych samochodów benzynowych i wysokoprężnych, uznając tę decyzję za próbę ochrony rodzin borykających się z rachunkami. Stwierdził, że do 2030 r. zdecydowana większość pojazdów sprzedawanych w Wielkiej Brytanii będzie prawdopodobnie pojazdami elektrycznymi, bez interwencji rządu.

Sunak należy do zachodnich przywódców, którzy dokonują ponownej oceny polityki klimatycznej w obliczu wyczerpania wyborców inflacją i gwałtownym wzrostem kosztów pożyczek mających obniżyć ceny. Zwolennicy bardziej ekologicznej polityki argumentują jednak, że przejście na odnawialne źródła energii i bardziej wydajną technologię w dłuższej perspektywie obniża koszty dla konsumentów i chroni ich przed nagłymi szokami cenowymi energii.

Sunak powiedział reporterom, że zmiana podejścia „właściwie nie dotyczy polityki”, ale „robienia tego, co słuszne w dłuższej perspektywie”. Sunak ogłosił również zwiększenie o 50 proc. środków na instalację pomp ciepła w domach i powiedział, że kotły gazowe w istniejących domach zostaną wycofywane od 2035 r. Ich wymianę będzie trzeba dokonać dopiero w przypadku awarii kotła.

Raport - Polski Rynek Paliw 2022/2023

Rynek paliw Polsce w latach 2022 i 2023 przechodził dynamiczne zmiany, dlatego w najnowszej edycji Raportu przygotowaliśmy zestawienie najważniejszych informacji, analiz cenowych i prognoz na rok 2024. 

Raport - Polski Rynek Paliw 2022/2023