Lukoil zamierza przejść na nierosyjską ropę w bułgarskiej rafinerii

Lukoil Neftochim Burgas, część europejskiego oddziału rosyjskiego Lukoilu i operator jedynej bułgarskiej rafinerii, wywiąże się ze swojego zobowiązania dotyczącego przejścia na przetwarzanie ropy spoza Rosji, oznajmił bułgarski rząd.

Lukoil Neftochim Burgas i władze bułgarskie będą w dalszym ciągu omawiać rozsądne ramy czasowe przeprowadzenia tego przejścia przed wygaśnięciem przyznanego przez UE zwolnienia Bułgarii z ogólnounijnego zakazu importu rosyjskiej ropy drogą morską, oznajmił rząd w komunikacie prasowym.

Uzyskane w ubiegłym roku odstępstwo umożliwia Bułgarii kontynuowanie importu drogą morską ropy naftowej i produktów naftowych z Rosji do końca 2024 roku.

Lukoil oprócz przerobu nierosyjskiej ropy zobowiązał się także do spełnienia wymogów w zakresie wpłacania 33 proc. swojego zysku do budżetu państwa w ramach tymczasowego środka podatkowego wprowadzonego na lata 2022 i 2023 dla działających w Bułgarii spółek naftowych, gazowych, węglowych i rafineryjnych.

Lukoil Neftochim Burgas przerabia rosyjską ropę Ural. W sierpniu Bułgaria wypowiedziała koncesję na port Rosenets na Morzu Czarnym przyznaną Lukoilowi Neftochimowi Burgas i przekazała zarządzanie portem ministerstwu transportu.

Raport - Polski Rynek Paliw 2022/2023

Rynek paliw Polsce w latach 2022 i 2023 przechodził dynamiczne zmiany, dlatego w najnowszej edycji Raportu przygotowaliśmy zestawienie najważniejszych informacji, analiz cenowych i prognoz na rok 2024. 

Raport - Polski Rynek Paliw 2022/2023