MOYA stacje paliw dopasowane do Twoich potrzeb!

Amerykańskie wojska na tankowcach w cieśninie Ormuz?

Waszyngton podejmuje kroki w celu rozbudowy floty tankowców handlowych pod banderą USA, która transportuje ropę na potrzeby armii amerykańskiej i mógłby rozpocząć umieszczanie personelu marynarki wojennej i piechoty morskiej na tankowcach przepływających przez Cieśninę Ormuz, podaje agencja Reutera.

Amerykańskie wojska na tankowcach w cieśninie Ormuz?
Rozszerzenie programu bezpieczeństwa tankowców Departamentu Obrony wynika z obaw przed zakłóceniami gospodarczymi. Ekspansja floty tankowców pływających pod banderą USA następuje miesiąc po rozmieszczeniu sił marynarki wojennej i piechoty morskiej na Bliskim Wschodzie w celu wsparcia działań mających na celu zabezpieczenie Cieśniny Ormuz po zatrzymaniach statków przez Iran.

Cieśnina Ormuz jest krytycznym wąskim punktem dla żeglugi ropy naftowej pomiędzy Morzem Arabskim a Zatoką Perską.

W lipcu irańska marynarka wojenna podjęła próbę przejęcia dwóch statków, jednego w Cieśninie Ormuz, a drugiego w Zatoce Omańskiej, wówczas wojsko amerykańskie oświadczyło, że uniemożliwiło Iranowi zajęcie dwóch tankowców handlowych w pobliżu wybrzeża Omanu.

US Centcom twierdzi, że tylko od 2021 r. Iran wykonał operacje na około 20 statkach handlowych. Na początku sierpnia kraje europejskie ostrzegały przed zwiększonym poziomem zagrożenia w Cieśninie Ormuz, przez którą przepływa prawie jedna piąta światowych złóż ropy. W tym samym czasie 6 sierpnia Stany Zjednoczone wysłały na Bliski Wschód kontyngent liczący 3 tys. marynarzy i żołnierzy piechoty morskiej wraz z większą liczbą myśliwców i okrętów wojennych.
Słowa kluczowe:
Pozostałe aktualności
Niskie ceny paliw – korzyść czy ryzyko dla konsumentów?

Niskie ceny paliw – korzyść czy ryzyko dla konsumentów?

Portal rp.pl opublikował opinię prawną na temat cen paliw w Polsce, dotyczącą aspektu czy ich niski poziom może finalnie szkodzić konsumentom.

Rosyjskie LPG powróciło na szlak eksportowy przez krymski port Kercz

Rosyjskie LPG powróciło na szlak eksportowy przez krymski port Kercz

Źródła branżowe przekazały agencji Reutera, że rosyjscy producenci gazu płynnego (LPG) wznowili po ośmioletniej przerwie regularny eksport propanu i butanu przez port w Kerczu na Krymie, pomimo zagrożeń dla bezpieczeństwa.

Orlen broni się przed zarzutami medialnymi

Orlen broni się przed zarzutami medialnymi

We wtorek portal money.pl napisał, że Komisja Europejska przygląda się działaniom Orlenu na polskim rynku hurtowym i detalicznym, co może skończyć się nałożeniem kary na koncern. Ten ostatni broni się, że działa transparentnie, ale innego zdania są importerzy paliw.

Coraz bliżej do 50 tys. samochodów na prąd

Coraz bliżej do 50 tys. samochodów na prąd

Z danych Licznika Elektromobilności wynika, że na koniec sierpnia 2023 r. w Polsce zarejestrowano łącznie 48 533 osobowe i użytkowe samochody całkowicie elektryczne.

Orlen może sobie pozwolić na obniżenie cen?

Orlen może sobie pozwolić na obniżenie cen?

Politycy opozycji alarmują, że ceny paliw są w Polsce sztucznie zaniżane ze względu na kalendarz wyborczy, a w ocenie ministra aktywów państwowych Jacka Sasina, Orlen zoptymalizował koszty i może sprzedawać tanie paliwa. Sama płocka spółka przekazała, że nie przewiduje zmiany polityki cenowej przy sprzedaży paliw w najbliższym czasie.

Unimot zainteresowany ekspansją

Unimot zainteresowany ekspansją

W poniedziałek wieczorem agencja Reutera podała, że wśród potencjalnych zainteresowanych przejęciem udziałów Shella w niemieckiej Rafinerii Schwedt jest Unimot. We wtorek polska spółka potwierdziła tylko, że analizuje różne projekty i nie wyklucza ekspansji na kraje ościenne.