MOYA stacje paliw dopasowane do Twoich potrzeb!

Chiny zwiększają eksport oleju napędowego

Chińskie rafinerie potroiły w tym roku swój eksport oleju napędowego, ponieważ kwoty eksportowe i rosnące marże rafineryjne w Azji okazały się wystarczającymi zachętami w obliczu słabego krajowego popytu.

Chiny zwiększają eksport oleju napędowego
Według danych Generalnej Administracji Ceł, cytowanych w poniedziałek przez agencję Reutera, między styczniem a sierpniem chiński eksport oleju napędowego wzrósł o 197,2 proc. w porównaniu z tymi samymi ośmioma miesiącami 2022 roku. Jak wynika z oficjalnych chińskich danych, w samym sierpniu eksport chińskiego oleju napędowego wzrósł o 51,5 proc. rok do roku. Eksport benzyny i paliwa do silników odrzutowych również wzrósł w sierpniu oraz w okresie styczeń-sierpień, w związku ze wzrostem marż rafineryjnych w regionie.

Według szacunków agencji Reutera, w zeszłym miesiącu regionalne marże rafineryjne wyniosły średnio 12,60 USD za baryłkę, co oznacza wzrost w stosunku do lipca, jednocześnie są najwyższe od końca stycznia tego roku.

Gwałtowny wzrost eksportu chińskich paliw, zwłaszcza oleju napędowego, nastąpił po tym, jak rafinerie przetworzyły w sierpniu największe w historii ilości ropy naftowej. Według szacunków agencji Reutera, w okresie od stycznia do sierpnia przerób rafinerii wzrósł o 11,9 proc. rok do roku do 14,76 mln baryłek dziennie.

Wysokie marże na rynkach eksportowych i szczytowy popyt krajowy w lecie skłoniły chińskie rafinerie do zwiększenia przerobu ropy naftowej do rekordowego poziomu 15,23 mln baryłek dziennie w sierpniu.
Słowa kluczowe:
Pozostałe aktualności
Rosyjskie LPG powróciło na szlak eksportowy przez krymski port Kercz

Rosyjskie LPG powróciło na szlak eksportowy przez krymski port Kercz

Źródła branżowe przekazały agencji Reutera, że rosyjscy producenci gazu płynnego (LPG) wznowili po ośmioletniej przerwie regularny eksport propanu i butanu przez port w Kerczu na Krymie, pomimo zagrożeń dla bezpieczeństwa.

Orlen broni się przed zarzutami medialnymi

Orlen broni się przed zarzutami medialnymi

We wtorek portal money.pl napisał, że Komisja Europejska przygląda się działaniom Orlenu na polskim rynku hurtowym i detalicznym, co może skończyć się nałożeniem kary na koncern. Ten ostatni broni się, że działa transparentnie, ale innego zdania są importerzy paliw.

Coraz bliżej do 50 tys. samochodów na prąd

Coraz bliżej do 50 tys. samochodów na prąd

Z danych Licznika Elektromobilności wynika, że na koniec sierpnia 2023 r. w Polsce zarejestrowano łącznie 48 533 osobowe i użytkowe samochody całkowicie elektryczne.

Orlen może sobie pozwolić na obniżenie cen?

Orlen może sobie pozwolić na obniżenie cen?

Politycy opozycji alarmują, że ceny paliw są w Polsce sztucznie zaniżane ze względu na kalendarz wyborczy, a w ocenie ministra aktywów państwowych Jacka Sasina, Orlen zoptymalizował koszty i może sprzedawać tanie paliwa. Sama płocka spółka przekazała, że nie przewiduje zmiany polityki cenowej przy sprzedaży paliw w najbliższym czasie.

Unimot zainteresowany ekspansją

Unimot zainteresowany ekspansją

W poniedziałek wieczorem agencja Reutera podała, że wśród potencjalnych zainteresowanych przejęciem udziałów Shella w niemieckiej Rafinerii Schwedt jest Unimot. We wtorek polska spółka potwierdziła tylko, że analizuje różne projekty i nie wyklucza ekspansji na kraje ościenne.

Orlen przejmie stacje paliw w Austrii

Orlen przejmie stacje paliw w Austrii

Polska Agencja Prasowa podała, że Komisja Europejska nie zgłosiła zastrzeżeń do przejęcia przez Orlen od austriackiej firmy Doppler jej spółki Doppler Energie, operatora 266 stacji paliw działających w Austrii pod marką Turmöl.