MOYA stacje paliw dopasowane do Twoich potrzeb!

Rafinerie nie są w stanie zaspokoić światowego zapotrzebowania na diesla

Agencja Bloomberg podała, że światowe rafinerie mają trudności z wyprodukowaniem wystarczającej ilości oleju napędowego - paliwa, które napędza ogromną część światowej gospodarki.

W północno-zachodniej Europie referencyjne kontrakty terminowe na olej napędowy osiągnęły wartość ponad 1000 USD za tonę. W Nowym Jorku ceny paliwa są najwyższe od trzech dekad. Podobnie jest w Azji.

Z oleju napędowego korzystają nie tylko kierowcy ciężarówek i samochodów osobowych. Paliwo to jest również zużywane w rolnictwie, budownictwie i przemyśle, w transporcie kolejowym i żegludze, a także może służyć do ogrzewania.

Drogie paliwo zazwyczaj zachęca rafinerie do większej produkcji, zwiększając podaż i ostatecznie obniżając ceny. Jednak w tym roku było to trudne do realizacji z powodu różnych czynników.

Gorące lato na półkuli północnej doprowadziło do zmniejszenia wolumenu rafinacji ropy naftowej. Według Międzynarodowej Agencji Energetycznej zamknięto również wiele zakładów, a w ostatnich latach utracone w ten sposób możliwości przerobowe wynoszą łącznie około 3,9 miliona baryłek dziennie. W dodatku duże nowe rafinerie, których przerób miał dać nadzieję na zwiększenie podaży paliw uruchamiają się powoli.

Sytuację jeszcze bardziej komplikuje ograniczona dostępność niektórych gatunków ropy naftowej – z powodu cięć dokonanych przez członków OPEC+, w tym Arabię Saudyjską i Rosję część rafinerii została zmuszona do przerobu alternatywnych gatunków ropy, które dają mniej produktu typu diesel. Skupiono się również na produkcji paliwa do silników odrzutowych, aby zaspokoić popyt w lecie.

Według Wood Mackenzie Ltd produkcja oleju napędowego w następnym kwartale ma spaść o 1,5 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim.
Agencja Reutera podała, że oczekuje się, że zakłady na Bliskim Wschodzie, wraz z ogromną fabryką Dangote w Nigerii, będą stopniowo zwiększać produkcję oleju napędowego. Dodatkowo zakończenie sezonu remontowego rafinerii oznacza także wzrost produkcji w wielu zakładach.

Według IEA oczekuje się, że konsumpcja wzrośnie w tym roku jedynie o około 0,4 proc., jeśli jednak popyt wzrośnie bardziej, to będzie to oznaczało dalszy wzrost cen diesla.
Słowa kluczowe:

Raport - Polski Rynek Paliw 2022/2023

Rynek paliw Polsce w latach 2022 i 2023 przechodził dynamiczne zmiany, dlatego w najnowszej edycji Raportu przygotowaliśmy zestawienie najważniejszych informacji, analiz cenowych i prognoz na rok 2024. 

Raport - Polski Rynek Paliw 2022/2023