Shell Franczyza

Rafinerie nie są w stanie zaspokoić światowego zapotrzebowania na diesla

Agencja Bloomberg podała, że światowe rafinerie mają trudności z wyprodukowaniem wystarczającej ilości oleju napędowego - paliwa, które napędza ogromną część światowej gospodarki.

Rafinerie nie są w stanie zaspokoić światowego zapotrzebowania na diesla
W północno-zachodniej Europie referencyjne kontrakty terminowe na olej napędowy osiągnęły wartość ponad 1000 USD za tonę. W Nowym Jorku ceny paliwa są najwyższe od trzech dekad. Podobnie jest w Azji.

Z oleju napędowego korzystają nie tylko kierowcy ciężarówek i samochodów osobowych. Paliwo to jest również zużywane w rolnictwie, budownictwie i przemyśle, w transporcie kolejowym i żegludze, a także może służyć do ogrzewania.

Drogie paliwo zazwyczaj zachęca rafinerie do większej produkcji, zwiększając podaż i ostatecznie obniżając ceny. Jednak w tym roku było to trudne do realizacji z powodu różnych czynników.

Gorące lato na półkuli północnej doprowadziło do zmniejszenia wolumenu rafinacji ropy naftowej. Według Międzynarodowej Agencji Energetycznej zamknięto również wiele zakładów, a w ostatnich latach utracone w ten sposób możliwości przerobowe wynoszą łącznie około 3,9 miliona baryłek dziennie. W dodatku duże nowe rafinerie, których przerób miał dać nadzieję na zwiększenie podaży paliw uruchamiają się powoli.

Sytuację jeszcze bardziej komplikuje ograniczona dostępność niektórych gatunków ropy naftowej – z powodu cięć dokonanych przez członków OPEC+, w tym Arabię Saudyjską i Rosję część rafinerii została zmuszona do przerobu alternatywnych gatunków ropy, które dają mniej produktu typu diesel. Skupiono się również na produkcji paliwa do silników odrzutowych, aby zaspokoić popyt w lecie.

Według Wood Mackenzie Ltd produkcja oleju napędowego w następnym kwartale ma spaść o 1,5 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim.
Agencja Reutera podała, że oczekuje się, że zakłady na Bliskim Wschodzie, wraz z ogromną fabryką Dangote w Nigerii, będą stopniowo zwiększać produkcję oleju napędowego. Dodatkowo zakończenie sezonu remontowego rafinerii oznacza także wzrost produkcji w wielu zakładach.

Według IEA oczekuje się, że konsumpcja wzrośnie w tym roku jedynie o około 0,4 proc., jeśli jednak popyt wzrośnie bardziej, to będzie to oznaczało dalszy wzrost cen diesla.
Słowa kluczowe:
Pozostałe aktualności
Niskie ceny paliw – korzyść czy ryzyko dla konsumentów?

Niskie ceny paliw – korzyść czy ryzyko dla konsumentów?

Portal rp.pl opublikował opinię prawną na temat cen paliw w Polsce, dotyczącą aspektu czy ich niski poziom może finalnie szkodzić konsumentom.

Rosyjskie LPG powróciło na szlak eksportowy przez krymski port Kercz

Rosyjskie LPG powróciło na szlak eksportowy przez krymski port Kercz

Źródła branżowe przekazały agencji Reutera, że rosyjscy producenci gazu płynnego (LPG) wznowili po ośmioletniej przerwie regularny eksport propanu i butanu przez port w Kerczu na Krymie, pomimo zagrożeń dla bezpieczeństwa.

Orlen broni się przed zarzutami medialnymi

Orlen broni się przed zarzutami medialnymi

We wtorek portal money.pl napisał, że Komisja Europejska przygląda się działaniom Orlenu na polskim rynku hurtowym i detalicznym, co może skończyć się nałożeniem kary na koncern. Ten ostatni broni się, że działa transparentnie, ale innego zdania są importerzy paliw.

Coraz bliżej do 50 tys. samochodów na prąd

Coraz bliżej do 50 tys. samochodów na prąd

Z danych Licznika Elektromobilności wynika, że na koniec sierpnia 2023 r. w Polsce zarejestrowano łącznie 48 533 osobowe i użytkowe samochody całkowicie elektryczne.

Orlen może sobie pozwolić na obniżenie cen?

Orlen może sobie pozwolić na obniżenie cen?

Politycy opozycji alarmują, że ceny paliw są w Polsce sztucznie zaniżane ze względu na kalendarz wyborczy, a w ocenie ministra aktywów państwowych Jacka Sasina, Orlen zoptymalizował koszty i może sprzedawać tanie paliwa. Sama płocka spółka przekazała, że nie przewiduje zmiany polityki cenowej przy sprzedaży paliw w najbliższym czasie.

Unimot zainteresowany ekspansją

Unimot zainteresowany ekspansją

W poniedziałek wieczorem agencja Reutera podała, że wśród potencjalnych zainteresowanych przejęciem udziałów Shella w niemieckiej Rafinerii Schwedt jest Unimot. We wtorek polska spółka potwierdziła tylko, że analizuje różne projekty i nie wyklucza ekspansji na kraje ościenne.