Shell Franczyza

Drożeją listopadowe dostawy ropy z Kataru

Qatar Energy podniósł cenę dla spotowych ładunków ropy al-Shaheen z dostawą w listopadzie do najwyższego poziomu w tym roku.

Listopadową cenę al-Shaheen ustalono na poziomie 2,73 USD za baryłkę powyżej notowań referencyjnej ceny ropy z Dubaju dla Azji, a w październiku wynosiła ona zaledwie 2,10 USD, podaje agencja Reutera.

Wzrost cen sprzedaży nastąpił w związku z niedoborem, który pojawił się ostatnio na rynku. Największy eksporter ropy naftowej, Arabia Saudyjska, ogłosił przedłużenie dodatkowej redukcji wydobycia ropy o 1 mln baryłek dziennie do końca 2023 roku; na ten krok zdecydowała się także Rosja, usuwając z rynku 300 tys. baryłek eksportowanej ropy dziennie. Doprowadziło to do niedoborów podaży na rynku ropy i wzrostu premii za gatunki kwaśne.

Agencja uważa, że oprócz niedoborów na całym rynku, wzrost ceny katarskiego gatunku wynika z faktu, że łączna liczba ładunków ropy Al-Shaheen dostępnych w dostawach na listopad spadła do 13 z 16 ładunków w październiku.

Zazwyczaj wyznacznikiem trendów cenowych dla bliskowschodnich gatunków ropy jest Arabia Saudyjska, ale ta nie ogłosiła jeszcze cen sprzedaży na listopad.
Słowa kluczowe:

Raport - Polski Rynek Paliw 2022/2023

Rynek paliw Polsce w latach 2022 i 2023 przechodził dynamiczne zmiany, dlatego w najnowszej edycji Raportu przygotowaliśmy zestawienie najważniejszych informacji, analiz cenowych i prognoz na rok 2024. 

Raport - Polski Rynek Paliw 2022/2023