Shell Franczyza

OPEC uważa, że MAE za wcześnie przekreśla paliwa kopalne

W tym tygodniu Międzynarodowa Agencja Energetyczna (MAE) opublikowała zaktualizowaną prognozę zużycia ropy naftowej, gazu ziemnego i węgla. Według agencji szczytowy popyt na tego typu paliwa zostanie osiągnięty w 2030 roku, po czym będzie spadał.

Fatih Birol, szef Międzynarodowej Agencji Energetycznej, ogłosił zatem koniec ery paliw kopalnych i wezwał do przygotowań na następną erę. Sekretarz Generalny OPEC Haitham Al-Ghais określił wypowiedzi Fatiha Birola na temat perspektyw rynku węglowodorów i węgla na świecie jako obarczone dużym ryzykiem i oparte na postulatach ideologicznych.

Sekretarz Generalny OPEC zauważył, że takie pochopne wypowiedzi mogą spowodować odpływ inwestycji w przemyśle naftowo-gazowym, co może wywołać globalny chaos energetyczny.

Konfrontacja MAE z OPEC nie jest niczym nowym: agencja reprezentuje interesy importerów ropy, kartel zaś powstał jako stowarzyszenie eksporterów ropy. To jak bardzo obie organizacje są oddalone od siebie może świadczyć choćby fakt, że komitet techniczny i ministerialny monitoring OPEC+ porzuciły szacunki agencji dotyczące wydobycia ropy przez kraje OPEC, zastępując je danymi z Wood Mackenzie i Rystad Energy.

Raport - Polski Rynek Paliw 2022/2023

Rynek paliw Polsce w latach 2022 i 2023 przechodził dynamiczne zmiany, dlatego w najnowszej edycji Raportu przygotowaliśmy zestawienie najważniejszych informacji, analiz cenowych i prognoz na rok 2024. 

Raport - Polski Rynek Paliw 2022/2023