Shell Franczyza

Rompetrol Rafinare wyremontowało terminal naftowy

Rumuńska spółka Rompetrol Rafinare poinformowała, że jej spółka zależna Midia Marine Terminal (MMT) zakończyła planowany remont morskiego terminalu naftowego.

Projekt o wartości 4,3 mln USD (3,96 mln euro) trwał 24 dni i polegał głównie na wymianie wszystkich pływających i zanurzonych węży na terminalu dostarczającym surowce do rafinerii Petromidia, poinformował Rompetrol Rafinare w komunikacie prasowym.

Oczekuje się, że nowo zainstalowane części, wyprodukowane przez japońską firmę Yokohama, będą miały żywotność do ośmiu lat, ale te, które są poddawane zwiększonemu poziomowi naprężeń mechanicznych, zostaną wymienione w ciągu dwóch lat.

Po zakończeniu remontu terminala morskiego rozpoczęto rozładunek ropy naftowej.

Od momentu uruchomienia terminala w 2009 roku MMT dostarczyło rafinerii Petromidia około 55 milionów ton surowców. Maksymalna przepustowość operacyjna terminala offshore wynosi 7 tys. m sześc. ropy na godzinę, co oznacza, że rozładunek statku o nośności od 80 tys. do 160 tys. ton zajmuje 24-36 godzin.

Rompetrol Rafinare jest głównym aktywem holenderskiej spółki KMG International, dawniej The Rompetrol Group, która jest w całości własnością kazachstańskiego państwowego przedsiębiorstwa energetycznego KazMunayGaz Group. Dwie rafinerie Rompetrol Rafinare pokrywają ponad 40 proc. rumuńskich mocy rafineryjnych.

Raport - Polski Rynek Paliw 2022/2023

Rynek paliw Polsce w latach 2022 i 2023 przechodził dynamiczne zmiany, dlatego w najnowszej edycji Raportu przygotowaliśmy zestawienie najważniejszych informacji, analiz cenowych i prognoz na rok 2024. 

Raport - Polski Rynek Paliw 2022/2023