Shell Franczyza

Ropa Ural była notowana w cenie 10 USD powyżej limitu

Międzynarodowa Agencja Energetyczna podała w raporcie, że w sierpniu ropa Ural sprzedawana była w średniej cenie około 70 USD za baryłkę, czyli o 10 USD więcej niż wynosił limit cenowy ustalony przez kraje G7.

Według analityków MAE, w pierwszym tygodniu września średnia cena Uralu kształtowała się na poziomie 75 USD za baryłkę. Wzrost cen rosyjskiej ropy wpłynął na spadek eksportu surowca w stosunku do poziomu z maja, co pogłębiło napięcia na światowych rynkach.

Według IEA cena ropy Ural DAP West Coast India w sierpniu wzrosła o 7,74 USD do 80,47 USD za baryłkę, czyli o 5,03 USD mniej niż cena Dubai Crude.
Analitycy uważają, że rosnące ceny Uralu dostarczanego do Indii skłoniły indyjskie rafinerie od czerwca do poszukiwania alternatyw. Wzrost dostaw, głównie z Bliskiego Wschodu, przełożył się w sierpniu na zmniejszenie eksportu rosyjskiej ropy do Indii o 300 tys. bbl/d w porównaniu do poziomu kwiecień-maj – do 1,8 mln bbl/d.

Agencja przypomina, że szacuje koszt Uralu w portach bałtyckich z opóźnieniem wymaganym na dostawę wynoszącym 20 dni. Na tej podstawie analitycy obliczają, że od 24 lipca średnia cena Uralu utrzymuje się powyżej pułapu cenowego.

Ceny ropy Ural wzrosły o około 3,8 USD za baryłkę zarówno w porcie Primorsk, jak i Noworosyjsk. Średnio obniżki wobec ceny ropy Brent wynoszą około 15 USD za baryłkę, a ropa Ural była w sierpniu notowana powyżej 70 USD za baryłkę, czyli o ponad 10 USD za baryłkę powyżej ceny maksymalnej.

Z kolei rabat ESPO na ropę dostarczaną ropociągiem WSTO spadł w sierpniu o 0,9 USD do 7,72 USD za baryłkę. IEA stwierdziła, że cena ESPO umocniła się w porównaniu z ceną w Dubaju.
Słowa kluczowe:

Raport - Polski Rynek Paliw 2022/2023

Rynek paliw Polsce w latach 2022 i 2023 przechodził dynamiczne zmiany, dlatego w najnowszej edycji Raportu przygotowaliśmy zestawienie najważniejszych informacji, analiz cenowych i prognoz na rok 2024. 

Raport - Polski Rynek Paliw 2022/2023