Magazyn Branżowych Inspiracji

Brent za 107 USD - optymistyczny scenariusz Goldman Sachs

Analitycy bankowi uważają, że ropa będzie kosztować 107 USD w 2024 roku – jest to scenariusz, w którym kwoty OPEC+ nie ulegną zmianie, a wydobycie ropy w Arabii Saudyjskiej będzie stopniowo wzrastać.

W scenariuszu optymistycznym Goldman Sachs Commodities Research zakładana jest pełna kontynuacja cięć wydobycia OPEC+ do końca 2024 roku i stopniowe zwiększanie wydobycia w Arabii Saudyjskiej. Jeśli to się wydarzy, to w grudniu przyszłego roku cena ropy Brent wzrośnie do 107 USD za baryłkę.

Centrum danych Primary Vision zajmujące się ropą i gazem uważa, że 100 USD to zjawisko przejściowe i ceny nie utrzymają się na tym poziomie długo.

Wielu światowych traderów, jak choćby Gunvor i Vitol, spodziewa się nawet spadku cen do końca roku w związku z planowanymi remontami w rafineriach.
Jednocześnie większość analityków  wierzy w wysokie ceny ropy. Należy się tego obawiać ze względu na niskie zapasy na świecie, jak choćby wykorzystane rezerwy strategicznej USA.
Słowa kluczowe:

Raport - Polski Rynek Paliw 2022/2023

Rynek paliw Polsce w latach 2022 i 2023 przechodził dynamiczne zmiany, dlatego w najnowszej edycji Raportu przygotowaliśmy zestawienie najważniejszych informacji, analiz cenowych i prognoz na rok 2024. 

Raport - Polski Rynek Paliw 2022/2023