MOYA stacje paliw dopasowane do Twoich potrzeb!

Rośnie import rosyjskiej ropy przez Czechy

Czechy osiągnęły rekordowe wolumeny zakupów ropy z Rosji dzięki możliwości jej odbioru za pośrednictwem południowej odnogi rurociągu ‘’Przyjaźń’’.

Czeski państwowy operator Mero poinformował, że Praga zużywa największe ilości rosyjskiej ropy od 2012 roku. Według spółki, w pierwszym półroczu tego roku rosyjskie surowce, które kraj otrzymuje za pośrednictwem "Przyjaźni”, stanowiły 65 proc. całego importu czeskiej ropy. W 2022 r. odsetek ten kształtował się na poziomie 56 proc., a w latach poprzednich był jeszcze niższy.

W całym 2022 r. ropociągiem "Przyjaźń" nasz południowy sąsiad sprowadził z Rosji 7,4 mln ton, czyli o 7 proc. więcej rok do roku. Czechy w ropę zasilają również rurociągi IKL z Niemiec oraz TAL we Włoszech.

Czechy mają prawo importować rosyjską ropę ropociągiem – całkowity zakaz zakupu ropy z Rosji dotyczy importu morskiego, powyżej limitu 60 USD za baryłkę.

Wcześniej czeski minister przemysłu i handlu Josef Sikela stwierdził, że Praga nie będzie mogła odmówić importu surowców naftowych z Federacji Rosyjskiej w 2025 roku, dopóki nie zostanie zrealizowany projekt rozbudowy gazociągu transalpejskiego. Południowa odnoga ropociągu „Przyjaźń” oprócz Czech zaopatruje w surowce Węgry i Słowację.
Słowa kluczowe:

Raport - Polski Rynek Paliw 2022/2023

Rynek paliw Polsce w latach 2022 i 2023 przechodził dynamiczne zmiany, dlatego w najnowszej edycji Raportu przygotowaliśmy zestawienie najważniejszych informacji, analiz cenowych i prognoz na rok 2024. 

Raport - Polski Rynek Paliw 2022/2023