Shell Franczyza

Rośnie ryzyko recesji w Arabii Saudyjskiej

Arabia Saudyjska stoi w obliczu ryzyka skurczenia się gospodarki w tym roku w związku z decyzją o przedłużeniu cięć w produkcji ropy, co podkreśla jej w dalszym ciągu duże uzależnienie od sektora naftowego.

Rijad twierdzi, że dąży do ustabilizowania rynku ropy poprzez przedłużenie dobrowolnego ograniczenia wydobycia ropy o 1 milion baryłek dziennie do końca 2023 r. Jego wtorkowe ogłoszenie spowodowało, że ceny ropy po raz pierwszy w tym roku przekroczyły 90 USD, ale są one poniżej cen średnich w zeszłym roku, które zostały wywindowane w następstwie inwazji Rosji na Ukrainę.

Spadająca produkcja ropy i przychody w tym roku mogą spowodować skurczenie się gospodarki Arabii Saudyjskiej po raz pierwszy od 2020 r., chociaż potężna dywidenda od państwowego producenta ropy naftowej Saudi Aramco powinna zapewnić poduszkę dla finansów publicznych.

Obcięcie wydobycia ropy na kolejne trzy miesiące, oprócz cięć wydobycia na początku roku, przekłada się na 9 proc. obniżkę produkcji w 2023 r. – to największy spadek od prawie 15 lat w przypadku faktycznego lidera OPEC – powiedział analityk Justin Alexander z Khalij Economics.

Monica Malik, główna ekonomistka Abu Dhabi Commercial Bank, przewiduje obecnie, że saudyjski produkt krajowy brutto (PKB) spadnie w tym roku o 0,5 proc., rewidując swoją prognozę z poprzedniego miesiąca zakładającą wzrost o 0,2 proc. w tym roku, natomiast Alexander stwierdził, że wzrost niezwiązany z ropą będzie musiał osiągnąć średnią około 5 proc. w tym roku, aby utrzymać gospodarkę na plusie.

W zeszłym roku gospodarka Arabii Saudyjskiej odnotowała wzrost o 8,7 proc. i wygenerowała nadwyżkę fiskalną w wysokości 2,5 proc. PKB, co stanowi pierwszą nadwyżkę od dziewięciu lat. W tym roku rząd prognozuje nadwyżkę na poziomie 0,4 proc. PKB, ale część ekonomistów twierdzi, że nawet to może napawać optymizmem.

Saudi Aramco, w 90 proc. należące do rządu oświadczyło w zeszłym miesiącu, że w trzecim kwartale wypłaci akcjonariuszom dywidendę w wysokości prawie 10 miliardów – będzie to pierwsza z kilku dodatkowych wypłat – oczekuje się łącznie ponad 150 miliardów USD dywidendy podstawowej za lata 2022 i 2023.

James Swanston z Capital Economics napisał w notatce, że mimo wypłaty dywidendy tym roku rząd odnotuje deficyt budżetowy na poziomie 1,5 proc. PKB – znacznie poniżej szacunków budżetowych zakładających nadwyżkę na poziomie 0,4 proc. PKB. Deficyt królestwa w pierwszej połowie tego roku wyniósł 8,2 miliarda riali (2,19 miliarda USD).
Słowa kluczowe:

Raport - Polski Rynek Paliw 2022/2023

Rynek paliw Polsce w latach 2022 i 2023 przechodził dynamiczne zmiany, dlatego w najnowszej edycji Raportu przygotowaliśmy zestawienie najważniejszych informacji, analiz cenowych i prognoz na rok 2024. 

Raport - Polski Rynek Paliw 2022/2023