MOYA stacje paliw dopasowane do Twoich potrzeb!

Węgry na razie bez alternatywy dla rosyjskich węglowodorów

Minister spraw zagranicznych Węgier Peter Szijjarto po raz kolejny odpowiadał na zarzuty dotyczące prorosyjskiego stanowiska Budapesztu.

Węgry uznają swoją zależność od dostaw rosyjskiej ropy i gazu i opierając się na realiach istniejącej europejskiej infrastruktury, nie widzą jeszcze możliwości jej zastąpienia.

Peter Szijjarto podkreślił, że kraj nie można kierować się czynnikami geopolitycznymi, gdy Węgry nie mają alternatywy dla rosyjskich węglowodorów. Ponieważ Unia Europejska nie może zapewnić Węgrom dostaw ropy i gazu, oznacza to, że nie ma też prawa żądać od Budapesztu zerwania wszelkich stosunków z Moskwą.

Szijjarto podkreśla, że Węgry dokładają wszelkich starań, aby dywersyfikować dostawy energii. Tym samym rozpoczęły się dostawy gazu do kraju z Azerbejdżanu, choć ich wielkość jest niewielka, ale w przyszłości wzrośnie do 1 miliarda metrów sześciennych rocznie. Węgry kupią też LNG z dostawą przez polski port w Gdańsku.

Jeśli chodzi o dostawy ropy, Węgry odbierają ją z Rosji przez Ukrainę. Tymczasem alternatywna trasa przez Chorwację kosztuje kilkukrotnie więcej. I w tym przypadku Węgry zamierzają kierować się własnymi interesami gospodarczymi, a nie sytuacją polityczną w Europie i na świecie.
Słowa kluczowe:

Raport - Polski Rynek Paliw 2022/2023

Rynek paliw Polsce w latach 2022 i 2023 przechodził dynamiczne zmiany, dlatego w najnowszej edycji Raportu przygotowaliśmy zestawienie najważniejszych informacji, analiz cenowych i prognoz na rok 2024. 

Raport - Polski Rynek Paliw 2022/2023