MOYA stacje paliw dopasowane do Twoich potrzeb!

Chińska spółka twierdzi, że szczytowy popyt na benzynę już minął

Boom na pojazdy elektryczne w Chinach skłonił giganta naftowego Sinopec do dostosowania prognoz popytu na ropę. W jego ocenie szczytowy krajowy popyt na benzynę już minął i od tego momentu konsumpcja tego paliwa będzie spadać.

Sinopec prognozuje obecnie, że w roku 2024 i później nastąpi spadek popytu na benzynę. Jeśli te dane się potwierdzą, konsekwencje będą miały charakter globalny, biorąc pod uwagę, że Chiny od dawna są największym rynkiem wzrostu dla produktów rafinowanych naftowych.

Według „CNEV Post” chińscy nabywcy nowych samochodów wybierają obecnie „pojazdy o nowym napędzie” (samochody z napędem akumulatorowym i samochody hybrydowe typu plug-in) – procent ten wyniósł już w ostatnich miesiącach 37,8 proc., w porównaniu z zaledwie 5,4 proc. w 2020 r.

Podczas gdy kraje skandynawskie, takie jak Norwegia (87,8 proc.), Islandia (56,1 proc.) i Szwecja (56,1 proc.) przodują pod względem wykorzystania pojazdów elektrycznych, to Chiny nadal sprzedają około 10 razy więcej pojazdów elektrycznych niż wszystkie te trzy kraje razem wzięte. Co więcej, Chiny mają znacznie większe możliwości wzrostu, biorąc pod uwagę ogromną populację i fakt, że mniej niż 5 proc. samochodów na chińskich drogach to pojazdy o nowych napędach.

Agencja Bloomberg prognozuje, że popyt na benzynę i olej napędowy do transportu drogowego osiągnął już szczyt w USA i Europie, natomiast szczytowe zapotrzebowanie w Chinach ma osiągnąć w 2024 r. Popyt w innych krajach będących głównymi konsumentami, takich jak Indie, gwałtownie spadnie w latach trzydziestych XXI wieku.
Słowa kluczowe:

Raport - Polski Rynek Paliw 2022/2023

Rynek paliw Polsce w latach 2022 i 2023 przechodził dynamiczne zmiany, dlatego w najnowszej edycji Raportu przygotowaliśmy zestawienie najważniejszych informacji, analiz cenowych i prognoz na rok 2024. 

Raport - Polski Rynek Paliw 2022/2023