Shell Franczyza

Linie lotnicze obawiają się wysokich cen paliw

Linie lotnicze ostrzegają przed rozczarowującym trzecim kwartałem w związku z wyższymi kosztami paliwa wynikającymi ze wzrostu cen ropy naftowej.

Linie Southwest Airlines podały, że liczba rezerwacji w sierpniu była niższa od oczekiwanej i obniżyły swoje oczekiwania dotyczące przychodów w przeliczeniu na milę pasażerską.

Według dokumentów SEC złożonych przez United Airlines, koszt paliwa do silników odrzutowych wzrósł od połowy lipca o ponad 20 proc., przy średnim koszcie paliwa w trzecim kwartale wynoszącym od 2,95 do 3,05 dolara za galon. Dla porównania, w lipcu koszt UAL wynosił od 2,50 do 2,80 dolara za galon.

Szybki wzrost cen ropy naftowej i wynikający z niego wzrost cen paliwa do silników odrzutowych pozostawiły liniom lotniczym niewiele czasu na zrekompensowanie wyższych kosztów poprzez zmianę cen biletów.

Paliwo do silników odrzutowych uznawane jest za średni destylat – kategorię ropy naftowej, której zapasy w USA oscylują o 15 proc. poniżej średniej z pięciu lat dla tej pory roku.

Raport - Polski Rynek Paliw 2022/2023

Rynek paliw Polsce w latach 2022 i 2023 przechodził dynamiczne zmiany, dlatego w najnowszej edycji Raportu przygotowaliśmy zestawienie najważniejszych informacji, analiz cenowych i prognoz na rok 2024. 

Raport - Polski Rynek Paliw 2022/2023