MOYA stacje paliw dopasowane do Twoich potrzeb!

Limit cenowy G7 ogranicza dochody z rosyjskiej ropy

Eksperci sugerują, że pułapy cenowe na rosyjską ropę i gaz pozwoliły na obniżenie przychodów Rosji z ropy i utrzymanie ceny w ryzach. Moskwa jednak nie narzeka na brak zainteresowania zakupem jej surowca.

Callum Macpherson, dyrektor ds. surowców w Investec, powiedział wydawanej w Londynie gazecie „City AM”, że mechanizmy sankcji i ograniczeń zaprezentowane w tym roku przez G7 osiągnęły swój cel, jakim jest ograniczenie przychodów z ropy z Rosji, bez nadmiernego zawyżania cen ropy w obliczu cięć dostaw OPEC.

Macpherson dodał, że sankcje nie doprowadziły do znaczącego ograniczenia rosyjskiej produkcji, ponieważ rynek był w stanie zreorganizować się, przekierowując przepływy handlowe, aby utrzymać rosyjską ropę na rynku. Jednak, aby było to możliwe, Rosja musiała zaakceptować znaczną obniżkę. Gdyby sankcje doprowadziły do znacznych ograniczeń rosyjskiej produkcji, ceny ropy mogłyby być znacznie wyższe niż obecnie.

Ole Hansen, dyrektor ds. strategii towarowej w Saxo Bank, dodał, że fizycznie nie wymuszono ograniczenia eksportu, ale utrzymano ceny pod kontrolą.
Badania przeprowadzone przez Centrum Badań nad Energią i Czystym Powietrzem prognozują, że ograniczenie cen ropy naftowej kosztuje Rosję około 137 milionów funtów dziennie.

Pomimo ograniczeń, chętnych na zakup ropy Urals nie brakuje. Chiny oraz Indie w dalszym ciągu importują duże ilości rosyjskiej ropy w obniżonej cenie. Według danych Refinitiv udostępnionych agencji Reutera, wynika, że Chiny są obecnie największym rynkiem Rosji, z dostawami rurociągami i transportem morskim na poziomie 2,04 mln baryłek dziennie w lipcu. Łącznie w lipcu kraj zaimportował 12,1 mln baryłek dziennie ropy, a trzeci miesiąc z rzędu import przekroczył 12 mln.
Słowa kluczowe:

Raport - Polski Rynek Paliw 2022/2023

Rynek paliw Polsce w latach 2022 i 2023 przechodził dynamiczne zmiany, dlatego w najnowszej edycji Raportu przygotowaliśmy zestawienie najważniejszych informacji, analiz cenowych i prognoz na rok 2024. 

Raport - Polski Rynek Paliw 2022/2023