MOYA stacje paliw dopasowane do Twoich potrzeb!

Możliwe przerwy w dostawach ropy z Kurdystanu

W środę, po zatrzymaniu północnego rurociągu eksportowego, zaistniała konieczność zamknięcia lub ograniczenia produkcji z trzech projektów wydobywczych w pół-autonomicznym regionie Kurdystanu w północnym Iraku. Możliwe są dalsze przerwy w produkcji.

Możliwe przerwy w dostawach ropy z Kurdystanu
Irak został zmuszony do wstrzymania około 450 tys. baryłek dziennie eksportu ropy naftowej, czyli pół procenta światowych dostaw ropy, z regionu Kurdystanu w sobotę przez rurociąg biegnący z północnych pól naftowych Kirkuku do portu tureckiego. Turcja przestała pompować iracką ropę z rurociągu po tym, jak Irak wygrał sprawę arbitrażową, w której stwierdził, że Turcja naruszyła wspólne porozumienie, zezwalając rządowi regionalnemu Kurdystanu (KRG) na eksport ropy do Ceyhan bez zgody Bagdadu.  

Firmy naftowe działające w Kurdystanie są zmuszane do wstrzymania wydobycia lub przeniesienia produkcji do magazynów, które według wielu osiągną wydajność w ciągu kilku dni, podczas gdy rozmowy między Turcją, Bagdadem i KRG dotyczące wznowienia eksportu przeciągają się.

Ropa naftowa jest siłą napędową dla gospodarki Kurdystanu i odpowiada za ponad połowę dochodów rządu. Kurdystan wysyłał dziennie do Ceyhan 350 tys. baryłek ropy rurociągiem, który został przez Turcję zamknięty z powodu sporu prawnego.