Shell Franczyza

Zysk netto Sinopec spadł o blisko 7 procent

W 2022 roku chiński koncern naftowo-gazowy China Petroleum & Chemical Corp. - Sinopec odnotował 7 proc. spadek zysku netto ze względu na niższy popyt na paliwa w związku z restrykcjami anty-COVID w Chinach – podała agencja Bloomberg.

Zysk netto Sinopec spadł o blisko 7 procent
W 2022 roku w porównaniu do 2021 roku sprzedaż benzyny przez Sinopec spadła o 11 proc., paliwa do silników odrzutowych - o 18,4 proc. Jednocześnie sprzedaż oleju napędowego wzrosła w tym roku o 4 proc. w związku ze zmianą polityki rządu w kierunku zwiększonego eksportu paliw rafinowanych.

W 2023 roku Sinopec spodziewa się odpowiednio ożywienia chińskiej gospodarki, wzrostu krajowego popytu na gaz, paliwa i produkty chemiczne, a także oczekuje wysokiego poziomu cen ropy na świecie ze względu na czynniki geopolityczne i poziom światowych rezerw.

Agencja Reutera podała, że pomimo zmniejszonych zysków zysk netto Sinopec był trzecim najwyższym od dekady. To efekt wysokich ceny energii na świecie

Przerób Sinopec ma sięgnąć 250 mln ton, czyli około 5 mln baryłek ropy dziennie, czyli o 3,3 proc. więcej niż w 2022 roku.

Zmniejszeniu mają natomiast ulec wydatki inwestycyjne i to aż o 12 proc. do 165,8 mld juanów (24,14 mld USD) w tym roku z 189,1 mld juanów w 2022 r.
Słowa kluczowe: