Shell Franczyza

Irak wstrzymuje eksport 450 tys. baryłek dziennie

Agencja Reutera podała, że Irak zawiesił eksport ropy z półautonomicznego regionu Kurdystanu i północnych pól Kirkuku w wielkości 450 tys. baryłek dziennie.

Irak wstrzymuje eksport 450 tys. baryłek dziennie
Decyzja o wstrzymaniu dostaw 450 tys. baryłek dziennie ropy dotyczy sprawy z 2014 roku, kiedy Bagdad twierdził, że Turcja naruszyła wspólne porozumienie zezwalając Rządowi Regionalnemu Kurdystanu (KRG) na eksport ropy rurociągiem do tureckiego portu z Ceyhan. Bagdad uważał ten eksport za nielegalny. Międzynarodowa Izba Handlowa wydała w czwartek decyzję na korzyść Iraku, potwierdziło w sobotę irackie ministerstwo ds. ropy, a Turcja poinformowała Irak, że uszanuje decyzję arbitrażu.

Tureccy urzędnicy żeglugi powiedzieli irackim pracownikom w centrum eksportu ropy Ceyhan, że żaden statek nie będzie mógł załadować kurdyjskiej ropy bez zgody rządu irackiego, podała agencja Reutera. Następnie Turcja wstrzymała wypompowywanie irackiej ropy z rurociągu prowadzącego do Ceyhan. W sobotę także Irak przestał pompować ropę swoją stroną rurociągu, który biegnie z północnych pól naftowych Kirkuku.

Agencja Reutera podała, że delegacja ministerstwa ropy Iraku uda się wkrótce do Turcji, aby spotkać się z urzędnikami ds. energii w celu uzgodnienia nowego mechanizmu eksportu ropy naftowej z północnego Iraku zgodnie z orzeczeniem arbitrażu.
Słowa kluczowe: