MOYA stacje paliw dopasowane do Twoich potrzeb!

Departament Sprawiedliwości USA prowadzi dochodzenie w sprawie Trafigury

Sprawa jest prowadzona w związku z manipulacją cenami towarów. W dochodzeniu pojawia się Charlotte Bamber, pracująca w przeszłości w dziale sprzedaży Trafigury.

Departament Sprawiedliwości USA prowadzi dochodzenie w sprawie Trafigury
Z akt sprawy wynika, że obecnie już była traderka Trafigury, Charlotte Bamber, zawarła w 2020 r. porozumienie zaprzestaniu ścigania z Departamentem Sprawiedliwości, przyznając się do oszustwa elektronicznego i manipulacji cenami towarów podczas pracy w firmie. Od tego czasu Bamber naruszyła warunki tej umowy. Jak podała agencja Bloomberg nie jest jasne, czy śledztwo nadal trwa.

Rzecznik Trafigury przekazał, że firma pomagała Departamentowi Sprawiedliwości w dochodzeniu w sprawie postępowania przeciw Charlotte Bamber. W oświadczeniu podano, że w odniesieniu do wcześniejszego dochodzenia w sprawie zachowań rynkowych Trafigura przeszła audyt i nie znaleziono dowodów na niewłaściwą działalność handlową Trafigury lub jej pracowników.

Departament Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych, za pośrednictwem Federalnego Biura Śledczego, badał zarzuty, dotyczącego tego, że firma handlowa i niektóre osoby w tej firmie były zaangażowane w manipulację cenami towarów. W zeszłym roku władze USA podpisały ugodę w wysokości 486 milionów USD z konkurentem Trafigury, firmą Glencore Plc w związku z działaniem tej firmy mającym na celu manipulowanie amerykańskimi wskaźnikami cen ropy naftowej w latach 2012-2016, w tym notowaniami oleju opałowego na platformie Platts.