MOYA stacje paliw dopasowane do Twoich potrzeb!

MOL przetestuje ropę z Azerbejdżanu w słowackiej rafinerii

Węgierski koncern naftowo-gazowy MOL przetestuje w rafinerii na Słowacji próbną partię ropy naftowej z azerskiego złoża Azeri-Chirag-Guneshli. Jednocześnie kontynuowany będzie import rosyjskiej ropy rurociągiem ‘’Przyjaźń’’.

MOL przetestuje ropę z Azerbejdżanu w słowackiej rafinerii
Tankowiec Seavelvet dostarczył 90 tys. ton ropy z tureckiego portu Ceyhan do chorwackiego portu Omišalj, skąd kontynuowany jest transport rurociągiem Adria do rafinerii Slovnaft. Grupa MOL, na stronie internetowej swojej słowackiej rafinerii potwierdziła, że otrzymała pierwszą dostawę własnej lekkiej ropy azerbejdżańskiej z pola naftowego ACG w Azerbejdżanie, gdzie MOL jest trzecim co do wielkości udziałowcem.

Dostawa azerbejdżańskiej ropy to kamień milowy dotyczący przerobu tego rodzaju ropy od spółki macierzystej dla Slovnaftu. W związku z zakazem eksportu produktów naftowych pochodzenia rosyjskiego z powodu sankcji UE nowe źródło ropy zapewnia Slovnaftowi i Grupie MOL większą elastyczność i odporność.

W kwietniu rozpocznie się próbny przerób przez rafinerię Slovnaft azerbejdżańskiej lekkiej ropy naftowej ze złoża Azeri-Chirag-Gunashli. Slovnaft przerabiał testowo także kilka rodzajów ropy z Bliskiego Wschodu i regionu Morza Kaspijskiego.

Dostawy Azeri Light do rafinerii MOL pozwalają grupie na pełną integrację łańcucha produktowego od produkcji do sprzedaży.
Słowa kluczowe: