Shell Franczyza

Ograniczenia w eksporcie paliw

Indie planują przedłużenie ograniczeń na eksport oleju napędowego i benzyny, aby zapewnić ich dostępność na rynku krajowym – poinformowała agencja Reutera.

Ograniczenia w eksporcie paliw
Jak podają źródła rządowe, w Ministerstwie Ropy Naftowej i Handlu Indii toczy się dyskusja w sprawie przedłużenia ograniczeń eksportowych. Zwraca się uwagę, że plany te mogą uniemożliwić niektórym indyjskim rafineriom zakup rosyjskiego paliwa w celu reeksportu, w tym do UE.

W 2022 roku Indie wprowadziły podatek od nadmiernych zysków z eksportu rafinowanych paliw i zobowiązały firmy do sprzedaży do 31 marca 2023 roku na rynku krajowym równowartości 50 proc. produkowanej przez nich benzyny i 30 proc. oleju napędowego. Ograniczenia eksportowe pojawiły się po tym, jak prywatne rafinerie Reliance Industries i Nayara Energy, kluczowi indyjscy nabywcy przecenionej rosyjskiej ropy, zaczęły osiągać duże zyski, agresywnie zwiększając eksport paliw zamiast oferować paliwa na rynku wewnętrznym. Zmusiło to rafinerie państwowe do zaspokojenia popytu krajowego poprzez sprzedaż paliwa w niskich cenach ustalonych przez rząd. W efekcie Indie zmusiły przepisami prywatne firmy, aby sprzedawały olej napędowy i benzynę na rynku krajowym.

Według agencji Reutera decyzja o przedłużeniu ograniczeń w eksporcie oleju napędowego i benzyny powinna zostać ogłoszona w tym tygodniu lub na początku przyszłego.