Shell Franczyza

Włochy są gotowe podjąć decyzję w sprawie rafinerii Lukoil

W piątek agencja Reutera podała, że oczekuje się, że włoski rząd podejmie decyzję, czy wykorzystać swoje uprawnienia antyprzejęciowe do zablokowania sprzedaży rafinerii należącej do Lukoilu cypryjskiemu funduszowi private equity GOI Energy.

Włochy są gotowe podjąć decyzję w sprawie rafinerii Lukoil
Rząd premiera Giorgii Meloniego chce uczestniczyć w negocjacjach, ponieważ należąca do Lukoil fabryka ISAB na Sycylii przerabia 320 tys. baryłek ropy dziennie, co stanowi jedną piątą zdolności rafineryjnych Włoch i zatrudnia około 1000 osób.

Lukoil poinformował w styczniu, że osiągnął wstępną umowę sprzedaży rafinerii firmie GOI Energy, torując drogę do pierwszego znaczącego zbycia aktywów od czasu inwazji Moskwy na Ukrainę. Włoski rząd ma prawo zawetować transakcję na mocy regulacji antyprzejeciowych, które mają chronić branże uważane za strategiczne w sektorach takich jak bankowość, energetyka, telekomunikacja i zdrowie.

Decyzja w sprawie ISAB prawdopodobnie znajdzie się w porządku obrad rządu tym tygodniu – rada ministrów rządu Meloniego spotyka się zazwyczaj w czwartki. Minister przemysłu Adolfo Urso wielokrotnie powtarzał, że Rzym zapewni ochronę miejsc pracy i utrzymanie standardów środowiskowych przy sprzedaży zakładu.
Słowa kluczowe: