Shell Franczyza

Spółki łupkowe są gotowe na kryzys

Firma inwestycyjna Kimmeridge Energy Management, która jest właścicielem udziałów w Civitas Resources i Chesapeake Energy, uważa, że amerykański sektor łupkowy przygotował się na potencjalny kryzys kredytowy.

Spółki łupkowe są gotowe na kryzys
Partner zarządzający Kimmeridge, Ben Dell, powiedział, że wierzy, że po zgromadzeniu gotówki i spłaceniu większości długu sektor łupkowy jest na dobrej drodze, by stać się przemysłem prawie wolnym od kredytów. Amerykańskie firmy łupkowe muszą mieć nadzieję, że uda im się ominąć kryzys bankowy.

Przypomnijmy, że sektor energii odnawialnej nie ma szczęścia. Bank Doliny Krzemowej Silicon Valley Bank – SVB, który zbankrutował, był głównym kredytodawcą elektrowni słonecznych, a jego upadek zagraża realizacji średnich i małych projektów OZE w Stanach Zjednoczonych (o łącznej mocy 5,6 GW).

Według wielu ekonomistów, bankructwo SVB jest w stanie rozpocząć reakcję łańcuchową i "zatopić" kolejne 186 amerykańskich banków. Tym samym cios finansowy mógłby zostać zadany także innym gałęziom gospodarki.
Słowa kluczowe: