MOYA stacje paliw dopasowane do Twoich potrzeb!

Fitch Ratings obniża prognozę cen gazu i podnosi ceny ropy

Fitch Ratings podwyższył prognozę ceny ropy Brent na rok 2024 o 10 USD do granicy 75 USD za baryłkę, a na rok 2025 o 12 do 65 USD za baryłkę w wariancie bazowym.

Fitch Ratings obniża prognozę cen gazu i podnosi ceny ropy
Prognoza na bieżący rok pozostała niezmieniona i wynosi 85 USD za baryłkę. Prognoza ceny ropy WTI na rok 2024 wzrosła z 62 do 70 USD, a na rok 2025 z 50 do 60 USD. Korektę prognoz w górę analitycy tłumaczą spadkiem dostaw z Federacji Rosyjskiej i „ostrożnym podejściem” OPEC+ do zwiększania wydobycia. Jednak jak widać analitycy rozważają trend spadkowy cen ropy w długim terminie. Różnica w notowaniach Brent i WTI w latach 2023-25 wyniesie 5 USD ze względu na wysokie koszty transportu i zmienność rynku, spadając do 3 USD dopiero w 2026 r.

W dół skorygowana została prognoza cen gazu na ten rok: według Fitch Ratings na ceny w Europie wpływają wysokie rezerwy w PMG, zmniejszony popyt na błękitne paliwo i wysoka podaż LNG.  Niższe prognozy dotyczące gazu dla rynków półkuli zachodniej wynikają z cieplejszej pogody zarówno w Ameryce, jak i w Europie, a także z oczekiwaniami zwiększonej produkcji gazu w USA.
Słowa kluczowe: